previous arrow
next arrow
Slider
gdansk.pl

Noc Świętojańska

gdansk.pl
gdansk.pl

Jak co roku, w czerwcu, Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury otwiera sezon imprez plenerowych na Placu Zebrań Ludowych. Inauguracyjną imprezą, w tym roku staje się Noc Świętojańska!

Data: 19 czerwca 2015 r.
Godzina: 18.00
Miejsce: Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych
Wstęp: Bilety 7 zł
Organizator: Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury

Już 19 czerwca, Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury, zaprasza na Noc Świętojańską. Najkrótszą noc w roku będziemy świętować na Placu Zebrań Ludowych już od godz. 18. Wszystkich mieszkańców Trójmiasta i okolic – zapraszamy na niesamowity start koncertów plenerowych w Gdańsku. Noc Kupały – święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości – będziemy świętować hucznie, energetycznie i skocznie. A dzięki temu, iż tego wieczoru, artyści „zabiorą” nas w zróżnicowaną przestrzeń swej muzycznej twórczości, trafimy w gusta szerokiego grona odbiorców. Na scenie głównie wystąpią: Funkloopy – trójmiejski zespół muzyczny, którego członkowie zarówno w niecodzienny jak i niepowtarzalny sposób, łączą rytmy funku, hop- hop’owego wokalu i rocka. Zaraz po nich na scenie pojawi się Ania Rusowicz, która przeniesie nas do lat 60’ i 70’. Ania komponuje i pisze teksty piosenek, które zapadają w pamięć już po pierwszym odsłuchaniu. Na scenie nie zabraknie utworów upamiętniających twórczość Ady Rusowicz – mamy Ani oraz zupełnie nowych, całkowicie indywidualnych tekstów artystki. W kilka chwil po występie Anny na scenie usłyszymy połączenie subtelnej elektroniki z przestrzennym, akustycznym brzmieniem, niezwykle zaaranżowanej melodii w wykonaniu Andrzeja Smolika. Tego Artysty nie trzeba specjalnie przedstawiać. Wystarczy wspomnieć, że jest niekwestionowaną gwiazdą wśród polskich producentów muzycznych, produkował utwory i płyty dla takich artystów jak: Krzysztof Krawczyk, Kasia Nosowska, Robert Gawliński, Maryla Rodowicz czy Maria Peszek. Gwiazdą tegorocznej edycji Nocy Świętojańskiej będzie Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing! Niesamowity wokalista, gitarzysta, a zarazem poeta i osobowość telewizyjna, zagra wraz ze swoim zespołem na plenerowej scenie głównej.

Bilety w cenie 7 zł można nabyć w budynku Sceny Muzycznej, przy ul. Powstańców Warszawskich 25, na Placu Zebrań Ludowych oraz za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl .

ARTYŚCI

MACIEJ MALEŃCZUK Z ZESPOŁEM PSYCHODANCING
Maciej Maleńczuk, a właściwie Mirosław Maleńczuk, to polski wokalista i gitarzysta rockowy. Z polskich artystów muzycznych, to on jest uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych muzyków. We wczesnej fazie swojej twórczości określany był mianem „barda Krakowa”. Swoją karierę rozpoczął jako muzyk uliczny, grając przez 7 lat na ulicach Krakowa, Warszawy, Poznania i innych polskich miast, zaraz po wyjściu z więzienia. Maciej Maleńczuk początkowo był wokalistą i frontmanem zespołu Pudelsi. W 1993 roku założył swój własny zespół Homo Twist, a 5 lat później nagrał pierwszą solową płytę. Publikował również swoje wiersze, które często są także tekstami jego piosenek. Zespół Psychodancing, to z kolei próba przedstawienia polskich przebojów i autorskich tekstów Maleńczuka. Piosenki są utrzymane w stylistyce dancingowej.

Zespół Psychodancing tworzy czterech muzyków: Maciej Muraszko (perkusja), Andrzej Laskowski (gitara basowa, kontrabas), Kuba Frydrych (gitara elektryczna), Grzegorz Stasiuk (instrumenty klawiszowe). Za wokal odpowiedzialny jest oczywiście Maciej Maleńczuk.

SMOLIK
Andrzej Smolik, to najbardziej uznany producent muzyczny w Polsce. Poza wydawaniem swoich własnych, autorskich płyt zajmuje się również produkcją utworów i albumów innych artystów. Muzyka Smolika to połączenie subtelnej elektroniki z bardzo przestrzennymi, akustycznymi brzmieniami, żywą orkiestrą smyczkową, sekcją dętą i niezwykle zaaranżowanymi mediami. Smolik z wielkimi sukcesami, produkuje też muzykę do filmów, spektakli teatralnych i telewizyjnych.

ANIA RUSOWICZ
Ania Rusowicz, to polska piosenkarka, laureatka nagrody polskiego przemysły fonograficznego, córka Ady Rusowicz. Ania nie szuka komercji. Jest obecnie jedyną polską wokalistką, śpiewającą prawdziwy big-bit. W 2011 roku pojawiła się na festiwalu w Opolu z recitalem poświęconym pamięci swojej zmarłej przed 20 lat mamy, Ady Rusowicz i natychmiast zachwyciła opolską publiczność. Pierwsza solowa płyta „Mój Big-Bit”, nad którą pracowała przez kilka miesięcy składa się z dwunastu piosenek. Sześć z nich pochodzi z repertuaru Ady Rusowicz wykonywanych z zespołem Niebiesko-Czarni na przełomie lat 60’ i 70’. Pozostałe sześć utworów to autorskie dzieło Ani. W ten sposób udowodniła, że posiada najbardziej bigbitowe korzenie w kraju. Doskonale czuje ten styl, komponuje, pisze teksty piosenek, które zapadają w pamięć po pierwszym odsłuchaniu. Ania Rusowicz w swojej muzyce nawiązuje do lat 60’ i 70’ czyli okresu, w którym kreowała się muzyka stricte rozrywkowa.

FUNKLOOPY
Funkloopy, to trójmiejski zespół zrzeszający grupę muzyków, grających wspólnie od 2007 roku. Wspólne zainteresowania funkiem zaowocowały pierwszą płytą pod pierwotnym tytułem „Radiofrendli”, którą można było usłyszeć dopiero po rozpoczęciu współpracy z Maximus Media. Po wyjeździe jednego z głównych założycieli zespołu Sir Micha, zespół przerywa dalszą działalność. Pod koniec 2012 roku, dzięki inicjatywie Michała Sasinowskiego, Funkloopy wracają do wspólnego tworzenia, powiększając przy tym skład zespołu. Prócz sekcji, w skład której wchodzi: perkusja (Łukasz Łapiński), gitara basowa (Piotr Gierszewski), gitara (Michał Zienkowski), instrumenty klawiszowe (Arek Krawiel, Michał Ciesielski), będzie można usłyszeć instrumenty dęte takie jak: saksofon altowy/baryton (Michał Sasinowski), saksofon tenorowy (Michał Jan Ciesielski), trąbka (Dawid Lipka). Za wokal/rap w dalszym ciągu odpowiedzialny jest Tomasin. W tej chwili skład Funkloopów liczy 9 osób i od grudnia 2012 roku trwają prace nad kolejną funkową produkcją z Trójmiasta.

gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

Hevelianum. Gdański Festiwal Światła przez cały weekend

Z okazji Międzynarodowego Dnia Światła w Hevelianum rozbłysną tysiące świateł w ramach zaplanowanych na weekend …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *