niedziela , 16 czerwiec 2024
fot. Straż Miejska w Gdańsku

Nocne liczenie bezdomnych

W nocy ze środy na czwartek (21-22.01.) liczono na terenie Gdańska osoby bezdomne. W akcji wzięło udział około 70 osób. Ostatnie badanie tego typu, przeprowadzane było na terenie całego kraju w 2013 roku.

W akcji liczenia osób bezdomnych wzięli udział pracownicy socjalni Centrów Pracy Socjalnej oraz Działu Osób Bezdomnych, Straż Miejska, Policja, Straż Ochrony Kolei, Straż Graniczna i streetworkerzy. Działania na terenie Gdańska koordynował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Badanie prowadzone było w placówkach dla osób bezdomnych, szpitalach, zakładach opiekuńczo – leczniczych i innych placówkach ochrony zdrowia, w których przebywają osoby bezdomne, a także w miejscach niemieszkalnych: pustostanach, domkach i altankach działkowych.

– Rejony badawcze zostały ustalone na podstawie tzw. mapy miejsc niemieszkalnych zawierającej informacje o miejscach pobytu osób bezdomnych ustalonych podczas systematycznego monitorowania tych miejsc w ciągu całego roku – podkreśla Robert Klimczak kierownik DOB w MOPR. – W Gdańsku nie stwierdzono bezdomności ulicznej dzieci.

Około północy jeden z patroli wezwał Pogotowie do 25-letniego mężczyzny, który przebywał w tzw. altanie śmietnikowej.

– Mężczyzna został przewieziony do szpitala – dodaje Robert Klimczak koordynator gminny ogólnopolskiego badania ilości osób bezdomnych.

Z raportu dziennego, prowadzonego przez Dział Osób Bezdomnych (stan na dzień 21.01.2015) w placówkach na terenie Gdańska znalazło schronienie 410 osób posiadających ostatnie zameldowanie w Gdańsku oraz 246 osób skierowanych przez inne gminy, które na swoim terenie nie prowadzą placówek dla osób bezdomnych.

Zjawisko bezdomności dotyka całego społeczeństwa w Polsce. Złożoność tego zjawiska i jego regionalna specyfika zmusza nie tylko do prowadzenia różnych form wsparcia interwencyjnego dla osób bezdomnych, ale przede wszystkim do podejmowania przez wszystkie służby działań na rzecz realnego ograniczania skali bezdomności i łagodzenia jej skutków.

– Apelujemy do mieszkańców, żeby zgłaszali Straży Miejskiej lub Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Gdańsku każdą osobę śpiącą na ławce, czy w innym miejscu do tego nieprzeznaczonym. Pamiętajmy, że widok osoby osłabionej czy nietrzeźwej to wystarczający sygnał do działania. Służby miejskie nie są w stanie być wszędzie. Dlatego zwracamy się do mieszkańców z apelem nie ignorujmy osób bezdomnych – mówi Robert Klimczak. – Noc spędzona w niesprzyjających warunkach atmosferycznych na ławce, na klatce schodowej, przy dodatkowym osłabieniu organizmu, może skończyć się tragicznie. Jeden telefon do Straży Miejskiej, Policji czy MOPR-u w Gdańsku wielokrotnie uratował czyjeś życie. Przypominamy, że podczas zimy działania służb miejskich oraz Policji mają charakter pomocowy, a nie represyjny.

Kontakt: STRAŻ MIEJSKA 986, Policja 997, Dział Osób Bezdomnych MOPR w Gdańsku przy ul. Wolności 16 A, tel. 58 522 38 20 (poniedziałek – piątek, 7.30-15.30).

Wstępne wyniki badań w Gdańsku będą znane jeszcze w lutym 2015.

źródło: gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement