wtorek , 3 Sierpień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. Plama

Nowa „Plama”, dlaczego nie!

fot. Plama
fot. Plama

„Gdyby babcia miała wąsy, toby była dziadkiem” – te słowa niejednego już sprowadziły na ziemię, ale my wbrew temu powiedzeniu i na przekór rzeczywistości lubimy pomarzyć. Wynikiem naszych peregrynacji po krainie fantazji jest wystawa projektów, które powstały pod kierownictwem prof. Jacka Dominiczaka, architekta i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Zadaniem semestralnym studentów profesora było stworzenie projektu rozbudowy i modernizacji budynku „Plamy” – oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury. W efekcie powstało siedem różnych propozycji, a złożoną z nich wystawę można oglądać codziennie w sali teatralnej klubu „Plamie”.

Problemy lokalowe „Plamy” przy jej wciąż rozrastającej się działalności dla nikogo nie są niespodzianką. Klub, będąc otwarty na szeroko pojętą aktywność artystyczną (malarstwo, rysunek, grafika, ceramika, teatr, taniec, instalacje, działania w przestrzeni miejskiej) cierpi na chroniczny brak miejsca. Trudności skłoniły nas, aby zmierzyć się z ideą potencjalnej rozbudowy, aczkolwiek pozostającą nadal w sferze marzeń. Z odsieczą przyszli studenci gdańskiej ASP, którzy zachęceni perspektywą „co by było gdyby…”, przedstawili swoje pomysły na „Plamę” – nowoczesną, jasną i przestronną. Swoje projekty zaprezentowały: Aleksandra Volkonovskaya, Anna Lubińska, Kamila Piątkowska, Martyna Rajewska, Monika Szumińska, Natalia Sałamacha, Marta Karpisiak.

Głównym założeniem modernizacji było unowocześnienie obecnej przestrzeni klubu i polepszenie warunków komunikacyjnych, magazynowych oraz użytkowych. Oznaczało to między innymi powiększenie sali teatralnej, wzbogacenie budynku o dodatkowe pracownie dla zajęć stale goszczących w klubowym harmonogramie, a także zachowanie dotychczasowych działań artystycznych w obrębie bryły „Plamy” oraz w przestrzeni do niej przylegającej.
Jak mogłaby wyglądać nowa „Plama”? Czy znalazłoby się w niej miejsce na taras na piętrze? A może kawiarnię? Co klubowicze powiedzieliby na obrotowe ściany? Czy recepcja w centrum budynku ze świetlikami przypadłaby im do gustu? W kształcie jakiej litery powstałaby nowa „Plama”?

Na te wszystkie pytania z pewnością odpowie wystawa projektów przygotowanych przez studentów gdańskiej ASP pod okiem prof. Dominiczaka. Liczymy, że i Wy znajdziecie wśród nich wersję, która przypadnie Wam do gustu. Serdecznie zapraszamy wszystkich marzycieli do „Plamy”, bo… pomarzyć dobra rzecz!

„Plama” Gdański Archipelag Kultury
Ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk
Tel. 58 557 42 47
www.plama.art.pl

Zobacz również

KOREKTA DAT – AWANTURA W CHIOGGI – premiera!

W sobotę, 7 sierpnia o godzinie 21.00 na Scenie Letniej odbędzie się premiera AWANTURY W …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *