Wśród wielu typów obiektów budowlanych znaczącą pozycję zajmują nieruchomości komercyjne. Są to wszystkie budynki, które wykorzystuje się w celach prowadzenia działalności gospodarczej. Co za tym idzie, nie mają one więc charakteru mieszkalnego. Najbardziej charakterystyczne obiekty tego typu to chociażby przestrzenie pod biura, punkty handlowe i usługowe czy też duże magazyny.
Istnieje kilka sposobów podziału obiektów komercyjnych, w tym głównie ze względu na ich sposób wykorzystania, czyli pełnione funkcje oraz charakter zabudowy, a więc powierzchnię i układ konstrukcyjny.
Rozróżnienie obiektów komercyjnych ze względu na pełnione funkcje czy też inaczej mówiąc ich przeznaczenie, jest najczęściej spotykanym sposobem podziału. Zwykle wymieniane są tu trzy podstawowe rodzaje nieruchomości.
1. Nieruchomości biurowe
Zalicza się do nich wszystkie pojedyncze lokale lub budynki oraz kompleksy budynków, w których realizuje się działania niezwiązane bezpośrednio z produkcją dóbr materialnych, czy ich sprzedażą. Mogą one być wynajmowane przez jednego albo wielu najemców, co z resztą jest jednym z kryteriów ich dalszego podziału. Budynkom tym przyporządkowuje się bowiem konkretne klasy, biorąc pod uwagę charakterystyczne cechy, takie jak wiek i lokalizacja budynku oraz pozycja rynkowa nieruchomości, czyli tzw. wskaźnik najmu. Cechy te są niezwykle ważne ze względu na utrzymanie obiektów budowlanych.
Biorąc pod uwagę te czynniki, możemy wyróżnić następujące klasy biurowców:
- Klasa A – oznacza ona obiekt młody, z dość wysokim wskaźnikiem wynajętej powierzchni, który dodatkowo znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji.
- Klasa B – obiekt nieco starszy, lecz zmodernizowany i odpowiednio dostosowany do obecnych standardów. Jest to budynek z wysokim wskaźnikiem najmu, również w bardzo dobrej lokalizacji. Jednak równie dobrze do tej klasy można zaliczyć obiekty nowo wybudowane, lecz usytuowane w gorszej lokalizacji.
- Klasa C – starszy i niezmodernizowany budynek, który pomimo tego jest w dobrej kondycji technicznej. Posiada dobry wskaźnik najmu, ale zawsze niższy niż średnia wartość w danym mieście,
- Klasa D – to obiekt, który charakteryzuje się wysokim zużyciem funkcjonalnym, a więc budynek w złej kondycji technicznej, z niskim wskaźnikiem najmu, a także niskimi czynszami.
2. Nieruchomości handlowe
Budynki stanowiące bardzo różnorodną grupę, do której zaliczyć można zarówno pojedyncze, wolnostojące nieruchomości, jak i duże obiekty handlowe w formie jednolitej bryły. Do tego rodzaju zaliczyć można także ciąg kilku lub kilkunastu obiektów, które nastawione są na sprzedaż detaliczną. Będą to również zwykłe sklepy i duże centra handlowe.
Tradycyjna klasyfikacja wszystkich obiektów handlowych, w głównej mierze związana jest z ich powierzchnią oraz układem pionowym konstrukcji.
Wyróżnia się zatem następujące powierzchnie handlowe:
- Obiekty o układzie jednokondygnacyjnym, a więc budynki takie jak tradycyjne sklepy o powierzchni sprzedaży do 400 mkw., supermarkety o powierzchni od 0,4 do 2,5 tys. mkw. oraz hipermarkety zajmujące powierzchnię powyżej 2,5 tys. mkw.
- Obiekty o układzie jedno- lub wielokondygnacyjnym, czyli popularne centra handlowe, które zarządzane są przez jednego operatora i posiadają powierzchnię sprzedaży powyżej 5 tys. mkw.
- Obiekty o układzie wielokondygnacyjnym, to znaczy galerie handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 10 tys. mkw., posiadające różnego rodzaju funkcje uzupełniające, chociażby w postaci lokali gastronomiczno-rekreacyjnych czy sal kinowych.
3. Nieruchomości usługowe
To rodzaj budynków do którego zalicza się wszystkie nieruchomości towarzyszące obiektom handlowym i biurowym oraz te budowane w ich sąsiedztwie. Należą do nich m.in. parkingi, stacje benzynowe, czy też restauracje, hotele, kluby, a także obiekty kulturalno-oświatowe, szpitale i prywatne kliniki. Obiekty te zaliczyć można jednak do tego rodzaju tylko wówczas, jeśli ich właściciel nastawiony jest na osiąganie zysku z ich użytkowania.
Firma ETSerwis oferuje profesjonalne usługi obejmujące utrzymanie obiektów budowlanych w Gdańsku i okolicach. Szeroka oferta i elastyczne programy nadzoru nad stanem technicznym budynków pozwalają na zaspokojenie potrzeb klientów z branży komercyjnej.