wtorek , 28 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl

Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk-Wschód robi wrażenie!

Już po raz trzeci w tym roku, gdańska oczyszczalnia ścieków otworzyła swoje progi dla wszystkich zainteresowanych tym, jak ten niedostępny na co dzień obiekt funkcjonuje.

18 lipca po oczyszczalni oprowadzali mieszkańców prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz prezes miejskiej spółki – będącej eksploatatorem obiektu – Saur Neptun Gdańsk, Serge Bosca. Zwiedzający mieli okazję poznać historię gdańskiego systemu kanalizacyjnego oraz dowiedzieć się więcej na temat inicjatyw Miasta podejmowanych na rzecz mieszkańców w obszarze wodociągowo-kanalizacyjnym.

fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl
fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl

Trasa zwiedzania prowadziła przez poszczególne obiekty oczyszczalni. Wielkie wrażenie na odwiedzających zrobiły rozległe tereny, na których są one rozmieszczone. Zainteresowanie budziły stosowane metody oczyszczania oraz technologie, pozwalające na uzyskanie wysokich wskaźników jakościowych, którymi może poszczycić się gdańska oczyszczalnia. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć proces oczyszczania ścieków na różnych jego etapach oraz zapoznać się z jego przebiegiem.

Choć pogoda była upalna, zebranych interesowało również to, czy ścieki zgromadzone w otwartych obiektach zimą nie zamarzają. Na wszystkie pytania natury technicznej i procesowej odpowiedzi udzielał Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. Eksploatacji SNG SA. Podobnie dużym zainteresowaniem cieszyła się Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów, która prowadzona jest przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o.o. Goście zobaczyli również Zamknięte Komory Fermentacyjne oraz budynek Elektrociepłowni Biogazowej zlokalizowane na terenie oczyszczalni.

Dzięki projektowi Otwarta Oczyszczalnia, realizowanemu przez Miasto Gdańsk oraz miejskie spółki wodociągowe Saur Neptun Gdańsk i Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną, od maja do lipca gdańską oczyszczalnię ścieków odwiedziło już ponad 50 osób. Najbliższa wizyta w ramach tego projektu odbędzie się 22 sierpnia. Będzie to ostatnia zaplanowana na ten rok wizyta, i tym samym możliwość obejrzenia Oczyszczalni Wschód. Zainteresowanych udziałem w wizycie na oczyszczalni zapraszamy na stronę internetową projektuwww.otwartaoczyszczalnia.pl, gdzie znaleźć można wiele ciekawych informacji oraz zgłosić chęć uczestnictwa w najbliższej wizycie.

Michał Gad / Saur Neptun Gdańsk SA

gdansk.pl

Zobacz również

GAK Plama: teatr dla dzieci

Gdański Archipelag Kultury Plama (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) zaprasza na spektakl dla dzieci. „Jaś …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *