środa , 20 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. gdansk.pl / Piotr Połoczański

Oddaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym

fot. gdansk.pl / Piotr Połoczański
fot. gdansk.pl / Piotr Połoczański
„Cześć i chwała Bohaterom” – to okrzyki, które w sobotnie popołudnie na skrzyżowaniu al. Wyklętych Żołnierzy i Srebrniki wznosiły osoby, które przyszły tam, by uczcić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W sumie kilkaset osób. Wzdłuż oficjalnie otwartej i poświęconej alei zapłonęły znicze.

– W tę nową ulicę, w tę nową topografię miasta Gdańska wpisujemy topografię pamięci. Utrwalamy tę pamięć odzyskaną i wciąż odzyskiwaną – powiedział podczas uroczystości prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – To, że tu jesteśmy jest dowodem na to, że my o tych bohaterach nie zapomnieliśmy i nigdy nie zapomnimy.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uchwalony został Ustawą 3 lutego 2011 roku, by przywrócić pamięć i oddać należną cześć tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy. Żołnierze Wyklęci to tysiące osób zrzeszonych po II wojnie światowej w antykomunistycznych organizacjach niepodległościowych. To m.in. żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej.

Podczas uroczystości na al. Żołnierzy Wyklętych nie zabrakło harcerzy, a także kibiców Lechii Gdańsk, którzy odpaleniem rac uczcili pamięć tych, co o wolną Polskę walczyli.

Weekendowe obchody, którym patronował Prezydent Gdańska, organizowały Stowarzyszenie SUM i Instytut Pamięci Narodowej.

źródło: gdansk.pl

Zobacz również

Pozytywny Żłobek nr 6 przy ul. Hynka 34

Budowa Pozytywnego Żłobka nr 6 w Gdańsku dobiegła końca. W żłobku przygotowano 100 miejsc dla …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *