czwartek , 18 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider
fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl

Pamiętaj, segregowanie się opłaca!

Większość gdańszczan segreguje odpady, dzięki temu – już po pół roku funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi – możliwe było obniżenie pierwotnych stawek za ich odbiór, aż o 0,12 zł za każdy metr kw. 21 października podczas konferencji prasowej podsumowano ponad rok funkcjonowania systemu.

– Blisko 90 procent mieszkańców Gdańska zadeklarowało, że będzie segregować odpady, i nie są to deklaracje bez pokrycia – podkreśla zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, Maciej Lisicki. – Przyjęty przez Miasto Gdańsk system, jest szczelny i efektywny, dzięki temu każdy z nas może mieć pewność, że płaci wyłącznie za siebie, a nie także za sąsiada. Podczas gdy taka niepożądana sytuacja ma miejsce w wielu polskich miastach, które „zagubiły” nawet 15 procent mieszkańców – zaznacza.

Efektywności nowego systemu w Gdańsku dowodzą liczby, w ciągu roku: o 424 % zwiększyła się ilość odbieranych odpadów biodegradowalnych; o 120 % ilość odebranych odpadów wielkogabarytowych, o 40% ilość odebranych odpadów z tworzyw sztucznych, o 34 % ilość odebranych odpadów ze szkła, a o 32 % ilość odebranej makulatury. Dzięki segregacji Miasto uzyskało wymagany prawem poziom odzysku i recyklingu odpadów oraz ograniczyło składowanie odpadów ulegających biodegradacji.

Miasto Gdańsk wydało właśnie 200 tys. broszur „Pamiętaj, segregowanie się opłaca!”, w której znajduje się pakiet przydatnych dla mieszkańców informacji na temat systemu gospodarki odpadami. W ciagu kilku kilkunastu dni trafią one do wszystkich gdańszczan. Ponadto dystrybuowane będą m.in. w Biurze Obsługi Klientów Działu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi z ZDiZ, przy ul. Partyzantów 36, w BOM-ach Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych oraz w Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Przypominamy, że sprawy związane z gospodarką odpadami mieszkańcy mogą załatwić: osobiście w Biurze Obsługi Klienta, ul. Partyzantów 36 (bud. D), poprzez infolinię: tel. 58 731 64 64 oraz dedykowaną stronę internetową: www.czystemiasto.gdansk.pl

źródło: gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

Wystawa Paulina Grosz LOT

GAK Plama Pilotów 11, Gdańsk Otwarcie wystawy: 10 sierpnia, godzina 18:00 Zapraszamy na wystawę Pauliny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.