niedziela , 16 czerwiec 2024
fot. Internet

Październik miesiącem walki z rakiem. DORT-MED z Zaspy apeluje: badajcie się!

DORT-MEDWielkimi krokami zbliża się październik, czyli Miesiąc Walki z Rakiem. Sklep DORT-MED po raz kolejny angażuje się mocno w akcję na rzecz Amazonek i apeluje: badanie nie boli, a może uratować życie!

Praca z Amazonkami pozwala przede wszystkim docenić to, co się ma, ale także przełamuje tematy tabu. Moje klientki otwierają się przede mną, mówią o swoich doświadczeniach, dzielą się swoimi przeżyciami. Uważam, że powinno mówić się o tym głośno, gdyż wsparcie innych kobiet często bywa zbawienne dla chorującej – dodaje Małgorzata Mączka.

Jak mówi Małgorzata Mączka ze sklepu medycznego DORT-MED na Zaspie przy al. Jana Pawła II, klientki-pacjentki są różne. Jedne nieśmiało dobierają peruki najbardziej zbliżone do swoich naturalnych fryzur sprzed chemioterapii, a inne eksperymentują.

DORT-MEDTo, co najbardziej podziwiam w tych kobietach to ich niegasnąca radość, nadzieja i nieprawdopodobna chęć życia!
Małgorzata Mączka apeluje do kobiet: O PIERSI TRZEBA DBAĆ. I to nie powinno podlegać żadnej dyskusji.

Przedstawiamy poniżej FAKTY i MITY sporządzone przez Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademickie Stowarzyszenie Onkologiczne.

1. Mitem jest, że każda zmiana wykryta w badaniu palpacyjnym jest zmianą o charakterze złośliwym. Mogą to być np. łagodne włókniaki. Faktem natomiast jest, że każdą zmianę należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

2. Faktem jest, że nowotwory piersi dotykają coraz młodszych kobiet. Dlatego nawet 20-letnie Panie powinny wykonywać comiesięczne samobadanie!

3. Kolejną prawdą jest, że terapia hormonalna zwiększa niebezpieczeństwo zachorowania na raka piersi. ALE! Prawdą również jest, że karmienie piersią obniża to ryzyko.

4. Nieprawdą jest, że nowotwory piersi (a dokładniej gruczołu sutkowego) to tylko kobieca przypadłość. Zdarzają się, choć zdecydowanie rzadziej, nowotwory u mężczyzn.

5. Faktem jest, że rak piersi może być uwarunkowany genetycznie!

6. Mitem jest, że leczenie raka piersi opiera się głownie na całkowitym wycięciu chorej piersi. Dostępne są metody radioterapii, chemioterapii, hormonoterapii lub też częściowej resekcji gruczołu.

To zaledwie 6 punktów, ale niezwykle ważnych. Takich, które każda z nas powinna wziąć sobie do serca i sumiennie przestrzegać – mówi Małgorzata Mączka.

fot. Internet
fot. Internet

About Kasia

Zobacz również

[Wideo] Park Jana Pawła II na Rozstajach rozbłysnął świątecznymi ozdobami – w tym samolotem!

Dzielnica Zaspa Rozstaje jest kolejnym miejscem w Gdańsku, które rozbłysło świąteczną choinką. W poniedziałek, 5 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement