wtorek , 7 grudzień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. Internet

Piersi. Fakty i mity!

O piersi TRZEBA dbać i to nie jest mit. Dzielimy się z Wami 6 ważnymi punktami sporządzonymi przez Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademickie Stowarzyszenie Onkologiczne. Ich akcja „Dotknij Piersi” nabiera coraz większego rozmachu, a my mamy zaszczyt się do tej akcji przyłączyć.

1. Mitem jest, że każda zmiana wykryta w badaniu palpacyjnym jest zmianą o charakterze złośliwym. Mogą to być np. łagodne włókniaki. Faktem natomiast jest, że każdą zmianę należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

2. Faktem jest, że nowotwory piersi dotykają coraz młodszych kobiet. Dlatego nawet 20-letnie Panie powinny wykonywać comiesięczne samobadanie!

3. Kolejną prawdą jest, że terapia hormonalna zwiększa niebezpieczeństwo zachorowania na raka piersi. ALE! Prawdą również jest, że karmienie piersią obniża to ryzyko.

4. Nieprawdą jest, że nowotwory piersi (a dokładniej gruczołu sutkowego) to tylko kobieca przypadłość. Zdarzają się, choć zdecydowanie rzadziej, nowotwory u mężczyzn.

5. Faktem jest, że rak piersi może być uwarunkowany genetycznie!

6. Mitem jest, że leczenie raka piersi opiera się głownie na całkowitym wycięciu chorej piersi. Dostępne są metody radioterapii, chemioterapii, hormonoterapii lub też częściowej resekcji gruczołu.

Baner DortMed-

Zobacz również

BAJKI OPOWIEDZIANE SŁOWEM, OBRAZEM I DŹWIĘKIEM

Nakładem HarperCollins Polska do sprzedaży trafiła nowatorska seria książek – BAJKI DŹWIĘKOWE z klasycznymi, znanymi …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *