niedziela , 19 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. Internet

„Plecak pełen uśmiechu” – zbiórka przyborów szkolnych

Asystenci rodziny z Centrum Pracy Socjalnej nr 3 gdańskiego MOPR organizują zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży w wieku 5-16 lat. Potrzebne są zeszyty, kredki, długopisy, piórniki, tornistry oraz artykuły papiernicze. Akcja potrwa do 11 września.

– Zapraszamy do udziału w tym przedsięwzięciu. Zebrane przybory przekazane zostaną rodzinom najbardziej potrzebującym – mówi Joanna Cichocka, asystent rodziny w Centrum Pracy Socjalnej 3. – Rzeczy prosimy składać w Centrum Pracy Socjalnej nr 3 przy ul. Powstańców Warszawskich 25, pokój 120 (I piętro) oraz w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ul. Konrada Leczkowa 1A (Kancelaria Główna). Akcja potrwa do 11 września do godziny 15:30. Serdecznie zapraszamy!

Asystent rodziny to osoba, która w określonym – ustalonym z rodziną – czasie wspiera ją, tak by w perspektywie nabyła umiejętności do samodzielnego pokonywania trudności życiowych, szczególnie dotyczących opieki i wychowania dzieci. Asystent pracuje z rodziną w miejscu zamieszkania rodziny oraz innych miejscach aktywności społecznej rodziny. Rozeznaje jej potrzeby, a następnie ustala z nią i z pracownikiem socjalnym plan pracy. Asystent pomaga w realizacji wspólnie ustalonych celów.
Rodzina kierowana do współpracy z asystentem rodziny najczęściej boryka się z wieloma problemami. Jednak preambuła do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej mówi o dobru dziecka, jako głównym celu, który ma przyświecać w pracy z rodziną.

Zakres zadań asystenta rodziny obejmuje cztery obszary: bezpośrednią pracę z rodzicami, bezpośrednią pracę z dziećmi, działania realizowane na rzecz dziecka i rodziny oraz organizację własnej pracy. Asystent pełni kilka funkcji: funkcję wsparcia psychiczno-emocjonalnego, opiekuńczą, doradczą, diagnostyczno-monitorującą, mediacyjną, wychowawczą, motywująco-aktywizującą oraz koordynacji działań dedykowanych konkretnej rodzinie.

W Gdańsku sukcesywnie wzrasta liczba asystentów od 8 w 2012 roku do 25 obecnie.

W związku z tym wzrasta liczba rodzin objętych wsparciem asystenta – od 85 w 2012 roku do 336 rodzin w 2015 roku. Liczba rodzin, z którymi pracuje asystent jest uzależniona od stopnia trudności wykonywanych zadań, jednak nie może ona przekroczyć 15 w tym samym czasie.

Asystent rodziny to nowy zawód, pierwsze wzmianki realizowania asystentury rodziny pojawiły się w 2006 r.

gdansk.pl

Zobacz również

„Rossnę! z dobrymi nawykami”, czyli jak wystartować w przedszkolu i szkole.

Na stronie akcji „Rossnę! z dobrymi nawykami” na rodziców i dzieci czekają podcasty, filmiki, quiz …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *