sobota , 15 czerwiec 2024

„Po prostu Położna” w Gdańsku

„Po prostu Położna” to wyjątkowa kampania społeczna, która przypomina o prawach kobiet. Zarówno tych, które spodziewają się dziecka, ale także tych, które dzieci witają na świecie czyli położnych. W sobotę, 12 kwietnia odbyły się kolejne warsztaty organizowane przez Fundację Siostra Ania. Tym razem panie spotkały się w Gdańsku.IMG_4597

Magda Wołąsewicz jest założycielką Fundacji Siostra Ania. Jak sama mówi, pomysł zrodził się z potrzeby chwili. Magdzie zależało na stworzeniu miejsca, w którym każda kobieta spodziewająca się dziecka poczuje się bezpiecznie. Dlatego powstał portal „Siostra Ania – Twoja siostra w macierzyństwie” oraz Fundacja. Celem jest uświadamianie kobietom ich praw oraz wspieranie ich w macierzyństwie oraz w planowaniu zostania mamą.

– Kobiety dzisiaj boją się ciąży, porodu, ale również tego, co będzie później – mówi Magda Wołąsewicz. – Celem Fundacji jest prowadzenie działalności na rzecz kobiet i ich rozwoju na każdym etapie i w każdej sferze ich życia, w szczególności w odniesieniu do: przygotowania do świadomego macierzyństwa, tworzenia społeczności kobiet świadomych, rozwijających swoje pasje, dla których macierzyństwo jest wspólnym mianownikiem – dodaje Prezes Fundacji.

12 kwietnia warsztaty w ramach kampanii społecznej „Po prostu Położna” odbyły się w Gdańsku – Jelitkowie. Gościem specjalnym warsztatów była Agnieszka Maciąg, która jest ambasadorką kampanii oraz Ewa Janiuk – położna i działaczka na rzecz praw kobiet.

Podczas warsztatów udało nam się porozmawiać z Agnieszką Maciąg.

Dlaczego zdecydowała się Pani zostać ambasadorką kampanii „Po prostu Położna”?

Dlatego, że jest wiele rzeczy do zrobienia w tej kwestii w Polsce. Przez ostatnie lata wiele się zmieniło. Wprowadzono nowe przepisy oraz ustawy, ale niestety nie zawsze znajduje to odzwierciedlenie w życiu codziennym. Chciałabym pomóc uświadomić Polki jakie mają prawa i zachęcić je do korzystania z tego, co zostało dla nich przygotowane. Aby poród był w ich życiu czymś pozytywnym i wzbogacającym.

Jak według Pani na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się położnictwo w Polsce?

Przede wszystkim położna ma bardzo wiele praw. Kiedyś kobiety rodzące były traktowane przedmiotowo. Co się z tym wiąże – dzieci przychodzące na świat również. Kobiety odzyskały godność, a akt porodu jest szanowany.
Jest wiele kobiet, które położnictwo traktują jak misję. Wciąż się edukują i dokształcają. Podchodzą do swojego zawodu bardzo poważnie. Minęły czasy, kiedy położna jest zupełnie obcą osobą dla kobiety rodzącej. Ważna jest więź z położna. Przecież to jest kobieta, która jest z nami w najbardziej intymnej sytuacji. Rzadko kto wie, że położna ma prawo wykonać badanie ginekologiczne – a tak jest!

Nie uważa Pani, że zamieniło się nie tylko podejście ludzi do położnictwa, ale także mentalności samych położnych?

Absolutnie ma pani rację. Odkąd ruszyła kampania otrzymuję wiele wiadomości od położnych, które dziękują za to, że przywracamy położnym godność. W końcu mówi się, że ten zawód jest ważny, potrzebny i piękny. Powoli położne zaczynają być traktowane jak oddzielne jednostki, a nie pomoc lekarza. I to jest ważne.

30 kwietnia ukaże się Pani książka „Smak miłości”. Co spowodowało, że zdecydowała się Pani na napisanie jej?

Miłość, macierzyństwo, dom, rodzina! O tym właśnie jest ta książka. O różnych smakach i odcieniach miłości. Kierowała mną miłość do mojej mamy, dzieci, moich przyjaciółek oraz samej siebie. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny. Książka została napisana przez kobietę z pewnym bagażem doświadczeń, a miłość do samej siebie bardzo pomaga w życiu.

A do kogo kieruje Pani swoją książkę?

Do kobiet takich jak pani.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Podczas warsztatów został poruszony temat karmienia piersią. Pokaz slajdów oraz wykład Tomasza Chodkowskiego, Prezesa Medela Polska pokazał jak ważny jest pokarm matki.
Karmienie piersią ma zbawienny wpływ nie tylko dla dziecka, ale także dla mamy. Stymuluje układ odpornościowy i przyczynia się do właściwego rozwoju organizmu dziecka.

Warsztaty zainteresowały nie tylko przyszłe mamy. Podczas spotkania obecni byli również panowie oraz położne. Pojawiła się możliwość porozmawiania z Ewą Janiuk oraz Agnieszką Maciąg. Na gości czekało stoisko firmy Medela, gdzie można było zapoznać się z ofertą przygotowaną dla rodziców.

About Kasia

Zobacz również

Są chętni na budowę przejścia naziemnego przez al. Rzeczpospolitej

Miasto zabezpieczyło ponad 4,7 mln złotych na budowę kolejnego naziemnego przejścia. Do przetargu na realizację …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement