Nowa inwestycja Budimexu na dawnym pasie startowym budzi wielkie emocje. Mieszkańcy Zaspy raczej sceptycznie podchodzą do wysokiej zabudowy, która ma zagościć w samym sercu gdańskiej Zaspy. Dlatego też powstała inicjatywa, mająca na celu pokazanie sprzeciwu dla planów inwestora.
Mieszkańcy ulic Startowej, Dywizjonu 303 oraz al. Jana Pawła II zbierają podpisy do władz M. Gdańska przeciwko wysokiej i intensywnej zabudowie jaką proponuje Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. – właściciel terenu byłego pasa startowego w dzielnicy Zaspa. Zostało w tym celu powołane Stowarzyszenie na rzecz zrównoważonego rozwoju Zaspy Centralnej.
Treść protestu jest następująca:
Doceniając pozytywne zmiany w dzielnicy Zaspa mające na celu uporządkowanie i unowocześnienie dzielnicy nie wyrażam zgody na taką zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum Zaspy w Gdańsku (numer ewidencyjny 0618), która umożliwi na terenie dawnego pasa startowego w okolicy ulic Dywizjonu 303, Al. Jana Pawła II, Pilotów i Startowej, zabudowę mieszkalną o wysokości powyżej 15,0 m (5 kondygnacji). Tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego, które dopuszczają wyższą zabudowę spowoduje radykalny wzrost liczby nowych mieszkańców dzielnicy Zaspa, dalsze trudności komunikacyjne uniemożliwiające sprawny dojazd do budynków lub wyjazd z dzielnicy oraz ograniczenie światła i widoku w istniejących budynkach.
Jak mówi przedstawiciel Stowarzyszenia, Marek Szymczak, inicjatywa ta jest spowodowana obawami mieszkańców o rzeczywiste plany inwestora, który przedstawia różne projekty, w których wysokość zabudowy jest podawana w zależności od tego, gdzie te plany są składane lub publikowane. W oświadczeniach dla prasy są to budynki mieszkalne o wysokości od VI – VIII kondygnacji (5 – 7 pięter) z dominantami do XVIII kondygnacji (17 pięter) w części skrajnej działki, a w Biurze Rozwoju Gdańska i do SM Młyniec są przedstawiane projekty, w których zabudowa tuż przy Al. Jana Pawła ma dochodzić do XI kondygnacji (10 pięter), a nawet do XVIII kondygnacji (17 pięter) tuż przy istniejących budynkach, które mają VI kondygnacji. Tak wysoka i intensywna zabudowa bez rozwiązania problemów komunikacyjnych dzielnicy Zaspa spowoduje jej paraliż, nie mówiąc już o ograniczeniu światła i widoku w istniejących budynkach.
W najbliższych dniach (od 16.05-19.05) będą zbierane podpisy w budynkach przy Al. Jana Pawła II 4 i 6 oraz przy ul. Startowej 5 i 7.
Oprócz tego można również osobiście złożyć podpisy w sklepie Butik/AGD w bloku przy Al. Jana Pawła II 4 (w pasażu vis-a-vis bloku Al. Jana Pawła II 6) w godzinach między 9.00-17.00, a także w kiosku (sklep wielobranżowy) pomiędzy budynkami przy ul. Dywizjonu 303 nr 5 i 33.
Jak ktoś tak bardzo się na to nie zgadza to niech odda inwestorowi 50 milionów. Ciesze się, że moja dzielnica się rozwija.
Przecież inwestor znał obecny plan zagospodarowania, czyż nie?
@zadowolony mieszkaniec – jak zbudują parę nowych wieżowców i liczba mieszkańców zwiększy się o 1/3 i życzę powodzenia przy wyjeździe z zaspy samochodem.
A poza tym to dobrze dbasz o interesy pracodawcy
A czy można prosić o jakiś kontakt do Pana Marka? Na moim osiedlu mamy podobną sprawę, warto połączyć siły 🙂
Zadowolony mieszkańcu, ciekawe czy pozostaniesz taki nada,l jak nasze trawniki zamienią się w miejsca postojowe, bo ilość planowanych miejsc postojowych nigdy nie będzie odpowiadała faktycznej ilości aut, poza tym w tej chwili trwają prace likwidujące jeden pas ruchu na rzecz ścieżki rowerowej, co w przyszłości przy takim wzroście mieszkańców wróży tylko dalsze zatory w ruchu. W tej chwili już ciężko wydostać się w kierunku ul. Hynka w godzinach szczytu więc strach pomyśleć co będzie po wybudowaniu tej betonowej pustyni. Poza tym gdzie w tym projekcie myślenie o ludzkich potrzebach takich jak kawałek zieleni , place zabaw, przedszkola, żłobki, sklepy. Nowi mieszkańcy będą korzystać z istniejącej infrastruktury, która nie jest z gumy.
Ciekawa jestem gdzie dzieci takiej ilości nowych mieszkańców pójdą do przedszkola i lekarza. Jeżeli już w chwili obecnej brakuje miejsca dla mojego dziecka w przedszkolu a miejsc u lekarza na styk.