piątek , 19 kwiecień 2024
fot. deepdotweb.com

Policja znów ostrzega przed metodą „na wnuczka”!

Oszuści działający metodą „na policjanta”, „na wnuczka” lub podając się za pracowników różnych instytucji wciąż oszukują starsze osoby. W ostatnich dniach dwie gdańszczanki myśląc, że pomagają Policji i bliskim, straciły kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dwie inne seniorki wpuściły do mieszkań obce osoby, a te wykorzystując ich nieuwagę, ukradły znalezione pieniądze. Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z obcymi.

Mimo działań prowadzonych przez Policję, które często kończą się zatrzymaniami osób oszukujących osoby starsze, nadal pojawiają się kolejni oszuści, którzy wzbogacają się wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych. Tak było i w ostatnich dniach.

Do 86-letniej mieszkanki Gdańska zadzwoniła osoba, która poinformowała, że jej syn miał za granicą wypadek i potrzebne są pieniądze na kaucję. Starsza pani myśląc, że pomaga synowi, przekazała zupełnie obcemu mężczyźnie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kolejne dwie gdańszczanki w wieku 82 i 83 lat wpuściły do domów obce osoby, które wykorzystały nieuwagę domowników i ukradły pieniądze. Inna gdańszczanka odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Fałszywy policjant poinformował, że jej pieniądze są zagrożone i poprosił o pomoc. Kobieta zgodziła się i w wyznaczonym miejscu przekazała obcemu mężczyźnie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Teraz prawdziwi policjanci wyjaśniają całą sprawę.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, córki, synów, czy też dawno niewidzianych wnuków nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką.

Apelujemy o informowanie Policji o każdej próbie oszustwa. Nie przekazujmy osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności, prośmy o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek. Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za członka rodziny i prosi o pieniądze na pewno należy być ostrożnym i zawsze potwierdzać taką „prośbę o pomoc” sprawdzając np. u pozostałych członków rodziny, do których mamy numer telefonu, czy dzwoniący jest tym, za kogo się podaje. Za każdym razem, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy zadzwonić na Policję pod nr tel.: 997 lub 112, pod którymi zawsze uzyskamy pomoc.

KMP

About Kasia

Zobacz również

Są chętni na budowę przejścia naziemnego przez al. Rzeczpospolitej

Miasto zabezpieczyło ponad 4,7 mln złotych na budowę kolejnego naziemnego przejścia. Do przetargu na realizację …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement