środa , 17 kwiecień 2024
Niektórzy przyszli na piknik spacerkiem, inni przyjechali na rowerach Fot. Kamila Grzenkowska

Prawdziwy miejski piknik. Gdańszczanie świętowali wolność

Można było posiedzieć z dziećmi na kocu lub na trawie, poopalać się na leżaku, usiąść przy stoliku, coś zjeść i porozmawiać ze znajomymi. W sobotę, 4 czerwca, w Parku Reagana odbyła się plenerowa impreza pod hasłem „Wszyscy dla Wolności”.

Organizatorem pikniku był Komitet Obrony Demokracji a data wydarzenia nie przypadkowa. 4 czerwca obchodzimy bowiem Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Święto ustanowione zostało na pamiątkę pierwszych w powojennej Polsce, częściowo wolnych, wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 r.

W sobotę w Parku Reagana pojawili się młodsi i starsi, były grupki znajomych i rodziny z dziećmi. Panowała radosna atmosfera. Z myślą o najmłodszych przygotowano różne formy zabawa, dla nieco starszych na scenie występowały lokalne zespoły muzyczne.

Osoby, z którymi rozmawialiśmy, przyznawały, że podoba im się taka forma świętowania, mimo iż piknik miał charakter polityczny.
– Nasza obecność na tym wydarzeniu jest także wyrazem poparcia dla KOD – nie ukrywała pani Maria.

– Ale to też radość z tego, co się wydarzyło w 1989 roku. Jakkolwiek się potem nasze losy nie toczyły to ta data jest bardzo ważna. Od tego wszystko się zaczęło – przypominał pan Krzysztof.

– Ludzie, którzy pełnią najwyższe funkcje w państwie, łamią prawo. Trudno się dziwić, że nie świętują dzisiejszego święta, ale to właśnie dzięki temu, co wydarzyło się w 1989 roku mogą się tak zachowywać. Problem jest w tym, że przekroczyli wszelkie granice – podkreślała pani Elżbieta.

Na piknik w nadmorskim parku, jak się okazało, przyszli nie tylko gdańszczanie. Spotkaliśmy osoby m.in. z Sopotu i Bojana.

– Jest fajny nastrój. Ludzie są przyjaźnie nastawieni, uśmiechnięci – zauważyła Elżbieta Talaśka.

– Dziś nie rozmawiamy o polityce, chociaż wszyscy wiedzą o co chodzi i wszyscy jesteśmy tego samego zdania – nie ukrywała Anna Bieniarz.

– Wierzę w to, że Unia Europejska wpłynie na postawę obecnych władz Polski – stwierdziła Aleksandra Urbanowicz.

Zdaniem Radomira Szumełdy, wiceprzewodniczącego KOD w krajowych strukturach organizacji i szefa regionu pomorskiego, rocznica 4 czerwca 1989 roku jest szczególna.

– Bo to nie żołnierze odzyskali nam wolność, nie politycy jakimś „doniosłym” aktem prawnym. To zrobiliśmy my, społeczeństwo. Solidarnie, wspólnie pomaszerowaliśmy wtedy do urn wyborczych i obaliliśmy komunę. Jako pierwsi w Europie – podkreślał Szumełda.
Piknik objęty był patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczyława Struka i Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

About Kasia

Zobacz również

Tramwajem po gdańską kranówkę

W Światowym Dniu Wody tj. 22 marca Gdańskie Wodociągi zaplanowały inauguracyjny przejazd tramwaju w szacie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement