wtorek , 7 grudzień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. fakt.pl

Prezydent i premier w Gdańsku – prawie stolica

Ewa Kopacz na poniedziałek zwołała do Gdańska posiedzenie rządu. Tymczasem prezydent RP Andrzej Duda uświetni obchody Sierpnia ’80. We wtorek 1 września rano oboje nadal będą w naszym mieście – na Westerplatte.

Trudno sobie wyobrazić, by w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin jakakolwiek decyzja ważna dla Polski mogła być podjęta poza Gdańskiem lub Pomorzem.

Prezydent Duda od kilku dni gości w letniej rezydencji głowy państwa w Juracie, dzięki czemu regularnie odwiedza Gdańsk. W sobotę wieczorem był na koncercie Chrisa de Burgha z okazji 35-lecia Solidarności. W niedzielę zrobił wypad do Szczecina, ale w poniedziałek znowu ma być w Gdańsku. Wizyty w obu miastach wiążą się z obchodami podpisania Porozumień Sierpniowych 1980 r. Tak więc ostatniego dnia wakacji prezydent Duda o godz. 12 ma uczestniczyć w mszy św. w kościele św. Brygidy. Następnie złoży kwiaty pod pomnikiem ks. Henryka Jankowskiego i pójdzie pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie także złoży kwiaty. Stamtąd uda się do Europejskiego Centrum Solidarności. Kolejnym punktem wizyty głowy państwa będzie spotkanie z weteranami Solidarności w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie 31 sierpnia 1980 r. Lech Wałęsa w imieniu strajkujących robotników podpisał porozumienie z rządem PRL. Prezydent Duda ma tam m.in. wręczyć dyplomy zasłużonym związkowcom. Koniec spotkania zaplanowany jest na godz. 15.30.

Tymczasem premier Kopacz zaczęła wizytę w Gdańsku w niedzielę, od udziału w inauguracji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W poniedziałek szefowa rządu pojawi się pod pomnikiem Poległych Stoczniowców przed prezydentem Dudą – Ewa Kopacz złoży tam kwiaty już o godz. 9. Następnie odwiedzi położoną po sąsiedzku siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności. Potem szefowa rządu zrobi wypad poza Gdańsk – do Przywidza, ale już o godz. 15 będzie na stadionie PGE Arena, gdzie zaplanowano wyjazdowe posiedzenie rządu. Ma się ono odbyć w jednej z sal konferencyjnych.

We wtorek, 1 września, zarówno prezydent Duda, jak i premier Kopacz uczestniczyć będą na Westerplatte w uroczystych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Szefowa rządu przed powrotem do Warszawy zdąży jeszcze odwiedzić Stogi, gdzie na godz. 9. w Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Stryjewskiego zaplanowane są miejskie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego z udziałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i ministra sportu i turystyki Adama Korola.

gdansk.pl

Zobacz również

Parada Niepodległości 2021 coraz bliżej. Sprawdź co się szykuje na 11 listopada

Parada Niepodległości powraca! Wprawdzie z wieloma covidowymi ograniczeniami, ale jednak się odbędzie. 11 listopada w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *