środa , 17 kwiecień 2024
fot. fakt.pl

Prezydent i premier w Gdańsku – prawie stolica

Ewa Kopacz na poniedziałek zwołała do Gdańska posiedzenie rządu. Tymczasem prezydent RP Andrzej Duda uświetni obchody Sierpnia ’80. We wtorek 1 września rano oboje nadal będą w naszym mieście – na Westerplatte.

Trudno sobie wyobrazić, by w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin jakakolwiek decyzja ważna dla Polski mogła być podjęta poza Gdańskiem lub Pomorzem.

Prezydent Duda od kilku dni gości w letniej rezydencji głowy państwa w Juracie, dzięki czemu regularnie odwiedza Gdańsk. W sobotę wieczorem był na koncercie Chrisa de Burgha z okazji 35-lecia Solidarności. W niedzielę zrobił wypad do Szczecina, ale w poniedziałek znowu ma być w Gdańsku. Wizyty w obu miastach wiążą się z obchodami podpisania Porozumień Sierpniowych 1980 r. Tak więc ostatniego dnia wakacji prezydent Duda o godz. 12 ma uczestniczyć w mszy św. w kościele św. Brygidy. Następnie złoży kwiaty pod pomnikiem ks. Henryka Jankowskiego i pójdzie pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie także złoży kwiaty. Stamtąd uda się do Europejskiego Centrum Solidarności. Kolejnym punktem wizyty głowy państwa będzie spotkanie z weteranami Solidarności w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie 31 sierpnia 1980 r. Lech Wałęsa w imieniu strajkujących robotników podpisał porozumienie z rządem PRL. Prezydent Duda ma tam m.in. wręczyć dyplomy zasłużonym związkowcom. Koniec spotkania zaplanowany jest na godz. 15.30.

Tymczasem premier Kopacz zaczęła wizytę w Gdańsku w niedzielę, od udziału w inauguracji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W poniedziałek szefowa rządu pojawi się pod pomnikiem Poległych Stoczniowców przed prezydentem Dudą – Ewa Kopacz złoży tam kwiaty już o godz. 9. Następnie odwiedzi położoną po sąsiedzku siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności. Potem szefowa rządu zrobi wypad poza Gdańsk – do Przywidza, ale już o godz. 15 będzie na stadionie PGE Arena, gdzie zaplanowano wyjazdowe posiedzenie rządu. Ma się ono odbyć w jednej z sal konferencyjnych.

We wtorek, 1 września, zarówno prezydent Duda, jak i premier Kopacz uczestniczyć będą na Westerplatte w uroczystych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Szefowa rządu przed powrotem do Warszawy zdąży jeszcze odwiedzić Stogi, gdzie na godz. 9. w Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Stryjewskiego zaplanowane są miejskie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego z udziałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i ministra sportu i turystyki Adama Korola.

gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

Są chętni na budowę przejścia naziemnego przez al. Rzeczpospolitej

Miasto zabezpieczyło ponad 4,7 mln złotych na budowę kolejnego naziemnego przejścia. Do przetargu na realizację …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement