piątek , 25 Czerwiec 2021
previous arrow
next arrow
Slider
MEN zapowiedział powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej. Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Rząd likwiduje gimnazja. Część osób straci w Gdańsku pracę

Powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniej szkoły średniej to propozycja obecnego rządu na reformę systemu oświaty w Polsce. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. Według Piotra Kowalczuka – wiceprezydenta Gdańska – w mieście oznacza to likwidację 46 gimnazjów.

Zmiany w szkolnictwie zapowiedziane w poniedziałek przez Minister Edukacji Narodowej, Annę Zalewską, zaskoczyły i… wywołały gorącą dyskusję na ten temat.
W ramach zmian, w powszechnej szkole podstawowej, zaproponowano edukację wczesnoszkolną w klasach I – IV, a więc poziom podstawowy. Natomiast w klasach V – VIII obowiązywać będzie poziom gimnazjalny. Po zakończeniu szkoły podstawowej uczniowie będą mogli kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym, gdzie będą cztery klasy, bądź w technikum, gdzie przewidziano pięć klas. Do wyboru będą także szkoły branżowe. Uczniowie będa mogli wybrać pierwszy stopień nauczania, czyli edukację w trzech klasach, lub drugi stopień, co oznaczać będzie tylko dwuklasową naukę.
W tej sprawie, „na gorąco”, wypowiedział się już zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk.
– To oznacza likwidację 46 gimnazjów (10 samodzielnych, 36 w zespołach). W tych placówkach pracuje 951 pracowników administracji i obsługi, w sumie 838 etatów, oraz 3405 nauczycieli w wymiarze 1249 etatów. Te zmiany oznaczają także pożegnanie 46 dyrektorów, inwestycje w nową sieć oraz dostosowanie infrastruktury do potrzeb starszych uczniów w szkołach podstawowych – wylicza Piotr Kowalczuk.

gdansk.pl

Zobacz również

Pozytywny Żłobek nr 6 przy ul. Hynka 34

Budowa Pozytywnego Żłobka nr 6 w Gdańsku dobiegła końca. W żłobku przygotowano 100 miejsc dla …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *