wtorek , 7 grudzień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
Pod koniec posiedzenia gdańskich radnych do sali obrad wkradła się przedświąteczna atmosfera. Pracownicy MOPR zachęcali do udziału w akcji charytatywnej na rzecz najmłodszych i najuboższych gdańszczan. Fot. Jerzy Pinkas

Sesja Rady Miasta. MOPR zachęcał radnych do dobroczynności

Gdańscy radni będą mieli pełne prawo narzekać w najbliższych dniach na ból palców. Podczas sesji Rady Miasta musieli zagłosować „za” lub „przeciw” 76 razy! Aż 40 projektów uchwał dotyczyło odstąpienia od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przez miasto przy sprzedaży mieszkań komunalnych.

Podczas przedostatniej w tym roku sesji, która odbyła się 26 listopada 2015 r., gdańscy radni zajęli się także kasynami, planami zagospodarowania przestrzennego i wysłuchali pracowników MOPR, którzy namawiali rajców do udziału w świątecznej akcji charytatywnej.

Nie muszą zwracać bonifikat

Prawo stanowi, że osoby, które kupiły od Gdańska mieszkania z bonifikatą, nie mogą ich sprzedać w ciągu kolejnych pięciu lat. Jeśli nie dochowają tego warunku, są zobowiązane wpłacić do kasy miasta wysokość udzielonej zniżki. Okazuje się, że kilkudziesięciu mieszkańców ten przepis złamało, najczęściej z powodu trudnej sytuacji życiowej.

– Różnie bywa w życiu. W naszym przekonaniu wszystkie prośby są uzasadnione na tyle dobrze, by w tych przypadkach Rada Miasta uchwaliła odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty – tłumaczył wiceprezydent Piotr Grzelak. – Najwięcej sytuacji dotyczy przekazania mieszkania krewnym.

Poparł go radny PiS Kazimierz Koralewski, podkreślając, że można odstąpić od takiej bonifikaty w przypadkach losowych. – Przeanalizowaliśmy wszystkie zgłoszone sytuacje. Windykować ludzi w ciężkich sytuacjach życiowych byłoby nieludzkie. Niektórzy ratowali w ten sposób swoje lub bliskich zdrowie – argumentował radny Koralewski.

Wszystkie 40 projektów uchwał przyjęto bez zastrzeżeń.

Zgoda na dwa kasyna

Natomiast gorącą dyskusję wywołały dwa projekty uchwał dotyczące wyrażenia opinii o lokalizacji kasyna gry na terenie Gdańska. Co ważne, dokumenty dotyczyły kasyn już istniejących, którym niedługo kończą się terminy działalności określone w umowach. Jedno z nich funkcjonuje w legendarnym budynku Cristal w Gdańsku-Wrzeszczu (umowa kończy się w 2016 r.), a drugi w hotelu Mercure w Śródmieściu (umowa kończy się dopiero w 2020 r., ale operator obu obiektów poprosił o decyzję i w tym przypadku).

Radny PiS Jerzy Milewski zaznaczał, że zagłosuje przeciw. – To centrum miasta, oba obiekty znajdują się przy ciągach komunikacyjnych. Nie mam nic przeciwko kasynom, ale nie w miejscu wrażliwym społecznie – argumentował.

Wtórowała mu klubowa koleżanka Anna Kołakowska. – Hazard to najgorsze uzależnienie. Dużo osób popełnia przez nie samobójstwo. Uważam, że to dobry moment, by pozbyć się kasyn z naszego miasta – tłumaczyła radna.

Wiceprezydent Grzelak ripostował, że problem z hazardem dotyczy głównie „jednorękich bandytów”. – Kasyna to miejsca unormowane. Nie mamy narzędzi, by walczyć z małymi kasynami, w których znajduje się mniej niż pięć automatów. Tego ustawa nie reguluje. Mam nadzieję, że rząd tej kadencji zajmie się tą sprawą – mówił Grzelak.

Operator danego kasyna ma obowiązek złożyć do urzędu miejskiego wniosek o wydanie opinii na temat lokalizacji swojej działalności. Ostateczną decyzję podejmuje ministerstwo.

Mimo długiej dyskusji ostatecznie 18 radnych (a więc większość) zgodziło się na lokalizację dla obu kasyn.

Miejscowe plany dla kolejnych terenów

Radni uchwalili w czwartek miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Gwiazda Morza i Letnicka w Letnicy. Obszar objęty planem zajmuje prawie 4 hektary powierzchni, a znajduje się pomiędzy torami kolejowymi a składowiskiem popiołów. Miasto zrezygnowało z rezerwy terenu pod projektowany w tym rejonie Główny Punkt Zasilania. Ten został zrealizowany na terenie Letnicy już w 2012 r., w innym miejscu.

Uchwalony plan otwiera furtkę do realizacji na tej działce inwestycji z funkcją mieszkaniową bądź mieszkaniowo-usługową, która byłaby kontynuacją istniejącego osiedla Letnica Północ. Urzędnicy liczą na to, że zmiany w zapisach planu zachęcą prywatne firmy do realizacji inwestycji w tych okolicach.

Miejscowe plany zagospodarowania uchwalono też dla rejonu giełdy kwiatowej przy ul. Miałki Szlak i Rzęsnej , a także ul. Abrahama i al. Grunwaldzkiej.

Rada Miasta Gdańska zgodziła się też na utworzenie dwóch zespołów przyrodniczo-krajobrazowych na terenie miasta. Jeden z nich to Dolina Potoków Strzyża i Jasień o powierzchni 337,5 ha, a drugi – Dolina Potoku Oruńskiego o powierzchni 90 ha. Ta decyzja przyczyni się do zachowania fragmentów naturalnego krajobrazu obu dolin, cechujących się dużymi walorami widokowymi i estetycznymi.

MOPR zachęcał radnych do dobroczynności

W trakcie sesji przedstawiciele gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zachęcali radnych do udziału w akcji charytatywnej „Każdy może pomóc” na rzecz najmłodszych gdańszczan. Zgłaszając się do MOPR, możemy wylosować jeden z ponad 300 listów przygotowanych przez pracowników socjalnych podczas indywidualnych rozmów z dziećmi. Każdy z takich listów został zaszyfrowany, nie poznamy więc danych osobowych dziecka, tylko jego marzenia i potrzeby. Na tej podstawie można dokonać zakupów i przekazać dzieciom.

Listy można odebrać osobiście w kancelarii MOPR przy ul. Konrada Leczkowa 1A lub zatelefonować pod numer 797 909 120. Wówczas, po uzgodnieniu, będzie możliwość przesłania takiego listu drogą elektroniczną.

Prezenty muszą trafić do MOPR do 17 grudnia, a już 21 grudnia o godz. 16 dzieci otrzymają je podczas zabawy choinkowej, która odbędzie się w Centrum Nauki i Sportu Gedania 1922 w Gdańsku.

Akcja ma charakter dobrowolny, dołączyć może do niej każdy. Nie tylko gdańscy radni. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.

Następna sesja Rady Miasta Gdańska odbędzie się 17 grudnia.

źródło: gdansk.pl

Zobacz również

@Home – mieszkania na wynajem na gdańskiej Zaspie

@Home to nowa inwestycja dedykowana młodym profesjonalistom, przeznaczona na wynajem długoterminowy. Projekt powstaje w Gdańsku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *