poniedziałek , 8 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider
fot. Straż Miejska w Gdańsku

Starszemu panu na ratunek

Ulicą Długą idzie starsze małżeństwo. Gdy para zbliża się do Fontanny Neptuna, mężczyzna nagle upada i traci przytomność. Podbiegają przechodnie. Chwilę później do akcji włączają się strażnicy miejscy. Rozpoczyna się dramatyczna walka o życie 82-latka. Zdarzenie rejestrują kamery miejskiego monitoringu.

Jest poniedziałek, 13 kwietnia, zbliża się południe. W samym sercu gdańskiego Głównego Miasta starszy mężczyzna słabnie i upada. Z pomocą natychmiast ruszają przechodnie. U 82-latka nie da się niestety wyczuć oddechu, ludzie wzywają więc pogotowie. Nie czekając na przyjazd karetki, akcję ratunkową rozpoczyna przypadkowa kobieta, która robi poszkodowanemu resuscytację krążeniowo-oddechową.

Każdy powinien znać podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, bo dzięki temu można uratować komuś życie. Według badań, natychmiastowe podjęcie resuscytacji przez świadków zdarzenia może zwiększyć szanse osoby poszkodowanej na przeżycie nawet trzykrotnie!

W ciągu kilku minut informację o zdarzeniu odbiera patrol straży miejskiej. Funkcjonariusze natychmiast idą w kierunku Fontanny Neptuna. Gdy są na miejscu, pojawia się także pogotowie.

Przyjechał najbliżej stacjonujący ambulans z dwoma ratownikami medycznymi. Ponieważ w takiej sytuacji przydaje się każda para rąk, rozpocząłem uciskanie klatki piersiowej poszkodowanego. W tym czasie ratownicy mogli zająć się podłączaniem aparatury ratującej życie oraz podawaniem leków – opowiada młodszy strażnik Milian Kotlarek z Referatu I, który uczestniczył w akcji.

Przywracanie czynności życiowych trwało około 10 minut. W tym czasie na miejscu pojawił się specjalistyczny ambulans z lekarzem. 82-latek został zabrany do szpitala. Funkcjonariusze tymczasem odprowadzili jego żonę na postój taksówek, by także jak najszybciej mogła dotrzeć do kliniki.

Gdańscy strażnicy miejscy przechodzą regularne szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Są doskonale przygotowani, by w każdej chwili podjąć działania, których celem jest ratowanie życia.

About Kasia

Zobacz również

Osiedle Pilotów 21 pnie się ku gorze.

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęła się rozbiórka budynku prywatnej przychodni Sanitas, dziś nie ma już …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.