Przełom października i listopada to czas, w którym niemal każdy z nas odwiedza groby najbliższych. Wokół nekropolii robi się toczno, trudno jest dojechać do nich autem, na parkingach panuje ogromny ruch. Po to, by w rejonie gdańskich cmentarzy panował porządek i żeby było bezpiecznie, w najbliższych dniach pojawią się tam dodatkowe patrole Straży Miejskiej.
Tak jak co roku, naszych funkcjonariuszy można będzie spotkać przy każdej gdańskiej nekropolii. Strażnicy będą pełnili służbę we współpracy z policjantami. Przede wszystkim zadbają o bezpieczeństwo pieszych. Przypilnują też, by nikt nie blokował dróg dojazdowych do cmentarzy i nie niszczył zieleńców. Funkcjonariusze będą też zwracali uwagę na nieprawidłowo zaparkowane auta – zwłaszcza wtedy, gdy pozostawienie pojazdu w niewłaściwym miejscu może wiązać się z zagrożeniem dla innych uczestników ruchu.
W ciągu trzech dni (od piątku do niedzieli) przy zabezpieczaniu gdańskich cmentarzy pracować będzie 99 patroli Straży Miejskiej (196 funkcjonariuszy), w tym 48 zmotoryzowanych i 51 pieszych:
* 31.10.2014 r. (piątek) – 20 patroli (40 funkcjonariuszy), w tym 8 zmotoryzowanych i 12 pieszych;
* 01.11.2014 r. (sobota) – 47 patroli (92 funkcjonariuszy), w tym 22 zmotoryzowane i 25 pieszych;
* 02.11.2014 r. (niedziela) – 32 patrole (64 funkcjonariuszy), w tym 18 zmotoryzowanych i 14 pieszych.
Strażnicy będą pełnili służbę w godz. 07:00-22:00 (na dwie zmiany), w rejonie cmentarzy: Łostowickiego, Srebrzysko, Garnizonowego, w Oliwie, w Nowym Porcie, na Krakowcu oraz przy ul. Brzegi i ul. Stoczniowców.
By uniknąć kłopotów z parkowaniem w rejonie cmentarzy, Straż Miejska zachęca do korzystania w okresie świątecznym z komunikacji miejskiej.
Pamiętajmy:
• zachowujmy szczególną ostrożność w miejscach, w których jest duży tłok;
•zwracajmy uwagę na to, co się wokół nas dzieje – czy ktoś nas obserwuje, czy nie popycha nas, kiedy na przykład wsiadamy do tramwaju;
• podczas pobytu na cmentarzu torebkę lub saszetkę z dokumentami zawsze miejmy pod ręką; trzeba sprawdzać czy są one zapięte oraz czy portmonetka leży na dnie torebki;
• nie trzymajmy cennych przedmiotów (telefonów, portfeli, dokumentów) w zewnętrznych kieszeniach (zwłaszcza tylnych!),
• zostawiajmy samochód i rower dobrze zabezpieczone, w miejscach do tego przeznaczonych, oznaczonych i oświetlonych;
• parkując samochód przed cmentarzem nie zostawiajmy w aucie żadnych wartościowych przedmiotów;
• przewożenie takich przedmiotów na przykład na siedzeniach, może skończyć się ich utratą.
Na cmentarz nie należy zabierać dużej ilości gotówki, ani cennych przedmiotów. W czasie porządkowania i strojenia grobów nie wolno zostawić nawet na chwilę torebki lub saszetki bez opieki. Nie należy też
prosić o przypilnowanie swoich rzeczy osób przygodnie napotkanych!
źródło: Straż Miejska w Gdańsku