poniedziałek , 29 Listopad 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. zaspa24.pl

Światowy Dzień Żyrafy w gdańskim zoo

fot. zaspa24.pl
fot. zaspa24.pl

Najdłuższy dzień w roku i najdłuższa szyja w gdańskim zoo to doskonałe powody do świętowania. 21 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Żyrafy, z tej okazji opiekunowie długoszyich lokatorów oliwskiego zoo przygotowują dla swoich podopiecznych specjalny tort. Degustacji smakołyku, która rozpocznie się o godzinie 13.00, będziemy mogli się poprzyglądać. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z gdańskimi żyrafami!

– Czekamy na Państwa na alejce przy wybiegu wspólnotowym żyraf i zebr, naprzeciwko ekspozycji pelikanów. Goście, zarówno ci starsi, jak i młodsi będą mieli okazję zadać opiekunom żyraf pytania na wszelkie żyrafie tematy – mówi Grażyna Naczyk z gdańskiego zoo. – Pomysłodawcą obchodzenia święta żyraf jest Fundacja na Rzecz Ochrony Żyraf (GCF), która ma swe siedziby w Anglii i w Namibii. Dzień Żyrafy obchodzony jest już w wielu ogrodach zoologicznych na świecie. Jest to okazja by zwrócić uwagę na potrzebę ochrony tych zwierząt – wyjaśnia pani Grażyna.

fot. zaspa24.pl
fot. zaspa24.pl

A gdańskie żyrafy mają swoje ciekawe zwyczaje i sekrety. Żyrafa Wiechu na przykład ceni sobie porządek i konsekwentnie podwiesza na paśniku gałęzie ze smakowitymi liśćmi, które wcześniej spadły na ziemię. – Toto z kolei słynie z upodobań do brania prysznica, a ulubionym codziennym rytuałem wszystkich członków „męskiego klubu” jest samodzielne czesanie pod specjalnie zamontowaną w pawilonie szczotką. Wieczorną porą natomiast ulubioną rozrywką żyraf jest podglądanie sąsiadujących z nimi surykatek. Czasem jednak nie poprzestają tylko na obserwacji, ale dobierają się do surykatkowych przysmaków – zdradzają opiekunowie żyraf Sylwia Szarmach i Mateusz Ciecholewski.

Więcej ciekawostek z życia żyraf już w najbliższą niedzielę (21 czerwca) podczas uroczystej degustacji żyrafiego tortu. Serdecznie zapraszamy do gdańskiego zoo!
Zachęcamy Gości do robienia zdjęć i wstawiania na zoologiczny Instagram

Czy wiesz że…
Żyrafa może osiągnąć wzrost powyżej 5 metrów. Zwierzęta te, podobnie jak większość ssaków, mają 7 kręgów szyjnych. Tylko że każdy z nich ma prawie 30 centymetrów długości! Długa szyja żyrafy pozwala sięgać po pożywienie znajdujące się na niedostępnej dla innych mieszkańców afrykańskiej sawanny wysokości. W naturze przysmakiem tych roślinożerców są liście akacji. Bardzo sprawny, ruchliwy język, o długości do 50 cm, doskonale się sprawdza podczas odrywania liści z gałęzi pokrytych cierniami. Żyrafa porusza się inochodem: przy każdym kroku unosi dwie kończyny z tej samej strony ciała. Rekord długości życia wynosi 36 lat.

gdansk.pl

Zobacz również

SkillsPoland Gdańsk 2021 – zmagania młodych rzemieślników i branżystów od czwartku w AMBEREXPO

Blisko 100 zawodników, 50 sędziów i 9 konkurencji w dwa dni – w czwartek (25 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *