niedziela , 26 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. zaspa24.pl

Szczelny kordon aut na Pilotów. A co w razie pożaru?

Miejsca parkingowe na Zaspie stają się coraz bardziej pożądane, bo zwyczajnie zaczyna ich brakować. Inżynierowie odpowiedzialni za budowę naszego osiedla w latach 70-tych nawet nie przypuszczali, że 40 lat później niemal na każdy lokal mieszkalny przypadać będzie jeden samochód. Spółdzielnia zaczęła walczyć z tym problemem, budując osiedlowe parkingi, ale z czasem i te zapełniają się samochodami. Najtrudniej o miejsce parkingowe po godzinie 16:00 do 8/9 rano. Znalezienie wówczas wolnego miejsca do zaparkowania jest nie lada wyczynem!

Ten problem ma jednak również drugie dno, o którym zarządcy osiedla Młyniec (w mniejszym stopniu Rozstaje) nie pomyśleli. W godzinach „parkingowego szczytu” kordon samochodów szczelnie wypełnia ulicę Pilotów.

Miejsca parkingowe Zaspa Młyniec
Jak „dowieźć” pojemnik na odpady do śmieciarki? Zaspa Młyniec (fot. Google Maps)

Ogromnym problemem staje się wówczas bezpośredni dojazd do klatek. Stanowi to problem dla mieszkańców, którzy na przykład chcieliby wyładować ze swoich samochodów ciężkie zakupy, dla firm dostarczających meble, sprzęt AGD, ale przede wszystkim dla służb ratunkowych.

W sytuacji, gdy wszystkie miejsca parkingowe są zajęte, bloki przy Pilotów 8 oraz 10 są „odcięte” od możliwości dostania się do okien w sytuacji pożaru. Straż nie będzie wówczas w stanie dojechać np. do balkonów, aby udzielić pomocy.

fot. zaspa24.pl
fot. zaspa24.pl

Podobnie może się zdarzyć w przypadku interwencji pogotowia – w sytuacji konieczności wyniesienia kogoś z klatki na noszach i przeniesienia do karetki, sanitariusze mogę trafić na ogromny problem, aby zmieścić się pomiędzy samochodami.

Receptą wydaje się oznakowanie miejsc przed klatkami tak, aby w razie potrzeby mieszkańcy mogli zatrzymać tam swój pojazd w celach rozładunkowych, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mogły dostać się pod wskazany adres, bez tracenia czasu na znalezienie „dojazdu” do klatek schodowych.

Podobne rozwiązanie funkcjonuje w większości bloków na osiedlu Rozstaje.

Zobacz również

Pozytywny Żłobek nr 6 przy ul. Hynka 34

Budowa Pozytywnego Żłobka nr 6 w Gdańsku dobiegła końca. W żłobku przygotowano 100 miejsc dla …

1 komentarz

  1. Spółdzielnia kradnie pracownicy ram za grosze robia wszyscy urzednicy zarabiaja 5tys plus prezesi po 30tys maja gdzies miejsca parkingowe grunt ze koryto pelne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *