poniedziałek , 6 grudzień 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Szkło wrzucamy do zielonych pojemników i worków

W Gdańsku zostaje wprowadzona segregacja szkła. Poza podziałem na Suche i Mokre jest nowa frakcja Szkło.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami już od 1 lipca mieszkańcy Gdańska inaczej będą segregować swoje odpady poza dzieleniem ich na mokre i suche, będą oddzielnie wyrzucać szkło. Przeznaczone do tego są nowe zielone pojemniki, które dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej dostarczono w ostatnich dniach. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymali specjalne zielone worki.

segreguj szkło baner_855x180

– Przekazujemy pakiet startowy w postaci sześciu zielonych worków oznaczonych napisem „szkło”. Do tego dołączymy wykaz rzeczy, które można do nich wyrzucać – mówi dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski.

Dla większości mieszkańców praktycznie nic się nie zmieni. Ci, którzy zadeklarowali segregację odpadów, nie muszą składać dodatkowych deklaracji, nie muszą chodzić do urzędów, bo uznajemy, że nadal chcą segregować odpady – mówi wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak.

Wyrzucane oddzielnie szkło, musi być pozbawione zakrętek, kapsli i uszczelek. Najlepiej też, żeby było czyste. Szczególną ostrożność, wręcz delikatność powinniśmy zachować wrzucając szkło do pojemników. Chodzi o to aby do Zakładu Utylizacyjnego dojechało jak najmniej potłuczone.

Czas na zmianę decyzji

– To doskonały czas na zmianę decyzji w kwestii segregacji – przekonuje Piotr Grzelak, tym bardziej że od 1 lipca odbiór odpadów niesegregowanych będzie blisko dwa razy droższy, niż odbiór śmieci segregowanych. Jeśli chcemy zacząć segregować odpady powinniśmy udać się do Biura Obsługi Klientów ZDiZ w Gdańsku przy ul. Partyzantów 36 i podpisać nową deklarację.
Informacje o zasadach segregacji odpadów znajdują się na plakatach i ulotkach informacyjnych, które już w najbliższych dniach trafią do mieszkańców Gdańska. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie czystemisto.gdansk.pl.

Harmonogram odbiorów

Odpady szklane będą odbierane w każdą pierwszą sobotę miesiąca. W zamian za odebrane pełne worki ze szkłem mieszkańcy dostaną nowe puste. Same worki będą wkładane między szczeble ogrodzenia, do skrzynki na listy, bądź położone zostaną na podjeździe domu. Odpady szklane można w nich gromadzić już teraz, jednak pierwsze transporty odbywać się będą się 2 lipca. Worki należy wystawiać po godz. 20:00 w dniu poprzedzającym wywóz lub najpóźniej do 6:00 rano w dniu wywozu.

(opr.red.)

Zasady segregacji

Do pojemników (worków) na szkło wrzucamy opróżnione z zawartości opakowania ze szkła białego, zielonego, brązowego. Ważne by były pozbawione nakrętek, etykiet, zacisków i gumowych uszczelek. Te opakowania to: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach

Do pojemników (worków) na szkło nie wrzucamy natomiast: szkła stołowego, fajansu, porcelany, ceramiki, kryształów, luster i szkła zbrojonego, żaroodpornego, okiennego, okularowego, żarówek, lamp jarzeniowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, szyb samochodowych, reflektorów, izolatorów, ekranów i lamp telewizyjnych, termometrów, strzykawek, zniczy, zakrętek, kapsli, korków, baterii, akumulatorów.

Mieszkaniec Polski zużywa średnio 25 kilogramów opakowań szklanych w ciągu roku, co stanowi ok. 12 procent wszystkich wyprodukowanych przez niego odpadów komunalnych.

Zobacz również

@Home – mieszkania na wynajem na gdańskiej Zaspie

@Home to nowa inwestycja dedykowana młodym profesjonalistom, przeznaczona na wynajem długoterminowy. Projekt powstaje w Gdańsku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *