poniedziałek , 14 Czerwiec 2021
previous arrow
next arrow
Slider
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Tłumy na Paradzie Niepodległości – mimo słabej pogody

Około 20 tys. osób uczestniczyło w gdańskiej Paradzie Niepodległości. Tradycyjnie już była to manifestacja dumy narodowej, radosnego patriotyzmu i pozytywnych emocji. Ramię w ramię szli sympatycy sił politycznych, które na co dzień niekoniecznie się lubią. W odróżnieniu od niektórych miast w Polsce nie było żadnych bójek, ani konkurencyjnych pochodów.

Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Największą radość publiczności sprawił przemarsz grup rekonstrukcyjnych i przejazd zabytkowych aut. Można było obejrzeć m.in. oddział husarii na koniach, legionistów Piłsudskiego, grenadierów Napoleona Bonaparte czy piechurów z końca XVIII w. Najwięcej było grup wzorowanych na umundurowaniu jednostek wojskowych II Rzeczpospolitej.

Pochód ruszył o godz. 9. Pośród kilkudziesięciu zabytkowych samochodów wyróżniała się wierna kopia wozu pancernego, jaki był na wyposażeniu przedwojennej polskiej armii.

Rekordu frekwencji, który wynosi 30 tys. osób, nie udało się pobić i powód wydaje się być oczywisty: nie najlepsza pogoda. Nie było może zimno (+12 st. C.), ale niebo przez większość czasu zasnuwały chmury, chwilami zacinał lekki deszcz. Wiatr osiągał w porywach prędkość 60 km/h.

Ci, którzy przyszli, w większości byli przystrojeni w barwy narodowe: biało-czerwone szarfy, baloniki, parasolki, kotyliony, szaliki lub po prostu trzymali w dłoni chorągiewki.

– W tym roku mieliśmy wyjątkowo dużo zgłoszeń od szkół – cieszy się Adam Hlebowicz, współorganizator Parady Niepodległości.

Pochód maszerował ulicami: Podwale Staromiejskie, Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajska, Jana Heweliusza, Korzenna, Kowalska. Na koniec uczestnicy parady doszli do Targu Drzewnego, gdzie pod pomnikiem Jana III Sobieskiego składano kwiaty i wygłaszano przemówienia. Około godz. 11.30. było po wszystkim.

Wiele osób poszło następnie do Bazyliki Mariackiej na mszę św. za Ojczyznę, część rozeszło się po okolicy w celach konsumpcyjnych. Grillowane potrawy można było znaleźć na Targu Węglowym. Przy okazji można było tam posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu męskiego chóru albo zapoznać się ze sprzętem nurkowym Marynarki Wojennej.

Starówka tak zapełniła się ludźmi, że w kawiarniach i restauracjach trudno znaleźć wolne miejsca – i tak prawdopodobnie będzie do wieczora.

Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

– Tak się świętuje niepodległość, tak będziemy świętować! – żegnał publiczność przez mikrofon aktor Michał Juszczakiewicz, który co roku jest „wodzirejem” Parady Niepodległości. – Bo Ojczyzna, moi drodzy, to wielki zbiorowy obowiązek. I jest jedna! Pod tym względem, o ile mi wiadomo, nic się nie zmieniło. Widzimy się za rok!

gdansk.pl

Zobacz również

Gdańsk Osowa. Powstanie park rozrywki Majaland za 20 mln euro. Kiedy będzie otwarcie?

Inwestycja ma kosztować 20 mln euro, pozwolenie na budowę już zostało wydane. Park rozrywki Majaland …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *