sobota , 15 czerwiec 2024
fot. Internet

Tydzień Małżeństwa w Gdańsku

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa wymyślono 20 lat temu w Wielkiej Brytanii. Teraz zawitał do Gdańska – jest z nami od niedzieli, 7 lutego, do walentynek. Ciekawe warsztaty, wykłady, poradnictwo małżeńskie. Wstęp wolny – wszyscy są zaproszeni.

Szanowni małżonkowie, czy wiecie, że seks… zaczyna się w kuchni? Udowodnią to osoby prowadzące warsztaty kulinarne pod takim właśnie hasłem.

A może kuchenna dawka erotyzmu wam nie odpowiada? Bez trudu znajdziecie więc coś innego.

Warsztaty taneczne pod hasłem: „Bo do tanga trzeba dwojga”, gra terenowa „Razem w terenie”, crossfit ze współmałżonkiem, wykłady pt.: „Zanim powiesz tak”, „Komunikacja. Życie lub śmierć dla relacji” bądź „Chcesz mieć rację czy relację?”, do tego chrześcijańskie poradnictwo i wiele innych atrakcji.

Organizatorzy – w tym gdański oddział Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich – uważają, że warto promować małżeństwa i małżonków w dobie kryzysu tradycyjnych wartości rodzinnych, zwiększającej się liczby rozwodów i coraz popularniejszym życiu w konkubinacie.

Poszli za ciosem

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa po raz pierwszy zorganizowano w Wielkiej Brytanii przed 20 laty. Obecnie odbywa się on w 22 krajach, na wszystkich kontynentach, i w 13 miastach w Polsce, m.in. w Gdyni, Wejherowie i Rumi. Zawsze w tym samym terminie: 7-14 luty.

W ubiegłym roku po raz pierwszy zainicjowano obchody takiego Tygodnia w Polsce. Spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem, dlatego SPCH poszło za ciosem. Jako współorganizatorów zaproszono różne instytucje działające m.in. na polu kulturalnym, sportowym, a także duchowym.

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa jest kampanią społeczną promującą podstawową więź kobiety i mężczyzny. To święto wszystkich par małżeńskich.

– Jego celem jest motywowanie społeczeństwa, specjalistów, osoby publiczne i media do podkreślania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich. Nie chodzi tutaj o to, by zachęcać kogoś do wchodzenia w związek małżeński, ale o to, że jeżeli już wchodzimy w taką relację, to żebyśmy świadomie podejmowali różne aktywności, by to była dobra, bliska relacja – podkreśla Agnieszka Kamińska, przewodnicząca gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. –

Chcemy też w ten sposób promować małżeństwo jako wartość społeczną.

Szukanie szczęścia

Czy w Gdańsku trzeba promować związki małżeńskie? Od kilku lat w naszym mieście rośnie liczba zarejestrowanych małżeństw. Dla przykładu: w 2013 r. było ich 1996, a w 2015 r. już 2102.

– Widać, że trend jest wzrastający i to ogromnie cieszy – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Szczęśliwy związek dwojga ludzi powoduje także szczęście rodzinne, zapewnia opiekę nad dziećmi. Mam nadzieję, że spotkamy się z gdańszczanami nie tylko na tych dużych inauguracyjnych wydarzeniach, ale i na licznych organizowanych w tych dniach warsztatach, które są kluczowe dla wsparcia pomiędzy małżonkami. Oni potrzebują miejsca wspólnego spotkania. Dzięki temu Tygodniowi jest to możliwe.

W promowanie tego wydarzenia włączył się m.in. senator Antoni Szymański.

– Jestem przekonany o sukcesie tego pomysłu. Dzisiaj dużo rozmawiamy o rodzinie, głównie w kontekście programu „500+”. Uważam jednak, że 500 czy nawet 1000 plus nie wystarczy, jeśli nie będziemy mieli dobrych rodzin, w tym dobrych trwałych małżeństw. Ta podstawowa wspólnota, bo nie ma bardziej podstawowej niż małżeństwo, wymaga pokazania jak jest atrakcyjna. Tymczasem liczba rozwodów, separacji czy związków nieformalnych, bardzo słabych i nietrwałych, pokazuje, że mamy problem – ocenia senator Szymański.

Inauguracja obchodów Tygodnia Małżeństwa odbyła się w niedzielę, 7 lutego, o godz. 15 w Europejskim Centrum Solidarności. Będzie to publiczna debata pt. „Czy małżeństwo ma przyszłość?”.

źródło: gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement