Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka, gwarantującym nie tylko wartości odżywcze, ale też naturalną ochronę przed chorobami i infekcjami – podkreślają eksperci. Jak dodają, karmienie przyspiesza rozwój dziecka, buduje z nim więź, jest tanie i wygodne.
Większość matek zaraz po porodzie podejmuje trud karmienia piersią. Jednak spory odsetek ma z tym problem. U części trudności pojawiają się zaraz po porodzie, u innych w kolejnych tygodniach. Aby temu zapobiec powstał już w 2011 roku Program zdrowotny w zakresie wspierania i propagowania karmienia piersią wśród mieszkańców Miasta Gdańska, finansowany ze środków Miasta Gdańska.
Żywienie sztuczne noworodków i niemowląt, dokarmianie mieszanką dzieci karmionych piersią oraz przedwczesne podawanie innej żywności zwiększa ryzyko niektórych chorób i hospitalizacji dzieci w okresie niemowlęcym, zwiększa ryzyko słabszego rozwoju psychofizycznego. W populacji Miasta Gdańska długość wyłącznego karmienia piersią niemowląt jest niezgodna z zaleceniami międzynarodowych instytucji zajmujących się ochroną zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia, Amerykańskiej Akademii Pediatrii i Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci optymalnym sposobem żywienia niemowląt zapewniającym prawidłowy wzrost, rozwój i zdrowie jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia
oraz kontynuowanie karmienia piersią do roku lub dłużej.
Program finansowany przez Gminę Gdańsk ma na celu promocję karmienia naturalnego jako szczególnie istotnej formy wczesnego rozwoju dzieci, propagowanie dobrego modelu gdańskiej rodziny, rozszerzenie programu szkół rodzenia o promocję laktacji poprzez realizację programu.
Wykaz realizatorów Programu zdrowotnego w zakresie wspierania i propagowania karmienia piersią wśród mieszkańców Miasta Gdańska
gdansk.pl