previous arrow
next arrow
Slider
Ta ściana zmieni się jeszcze w tym roku. Fot. ZDiZ w Gdańsku

Uwaga, artyści! Miasto chce mieć mural!

Musi wprowadzać gości w nastrój historycznej części miasta. Może nieść przesłanie edukacyjne, informacyjne lub prospołeczne. Mowa o nowym muralu, który ma się pojawić jeszcze w tym roku na należącym do miasta budynku przy ulicy 3 Maja 16. Termin zgłaszania projektów mija 3 listopada 2015 r.

Konkurs na projekt muralu ogłosił Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.

– Mural nie ma być przypadkowy. Chcemy, by nawiązywał do otoczenia, w którym powstanie. Budynek przy ulicy 3 Maja 16 położony jest w pobliżu fortyfikacji miejskich, dworca PKS oraz dworca kolejowego, a także w niedalekiej odległości od historycznego Starego i Głównego Miasta. Malowidło powinno zatem wprowadzać mieszkańców i przyjezdnych w klimat tej części miasta – wyjaśnia zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. – Projekt może nawiązywać do tradycji i historii Gdańska, w szczególności do zespołu fortyfikacji miejskich. Może nieść ze sobą przesłanie edukacyjne, informacyjne lub prospołeczne. I co najważniejsze – powinien odznaczać się wysoką wartością artystyczną – dodaje Grzelak.

Konkurs ma charakter otwarty. Uczestniczyć w nim mogą osoby pełnoletnie lub zespoły autorów. Można zgłosić więcej niż jeden projekt.

– Wybór zwycięskiej pracy będzie przebiegał dwuetapowo. Najpierw projekty zostaną ocenione przez sąd konkursowy pod względem walorów artystycznych. Każdy juror przyzna każdej zakwalifikowanej pracy od 1 do 5 punktów – wyjaśnia zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej Michał Szymański. – Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowane zostaną maksymalnie trzy prace, które otrzymają najwięcej punktów. W drugim etapie konkursu projekty zostaną poddane głosowaniu internetowemu na stronie www.gdansk.pl, więc to internauci zdecydują, który projekt zostanie zrealizowany.

Autorzy dwóch finałowych prac, które nie zostaną wybrane do realizacji, odbiorą dwie równorzędne nagrody po 1000 zł brutto każda. Natomiast z autorem zwycięskiego projektu podpisana zostanie umowa na realizację muralu na kwotę nie większą niż 12 tys. zł brutto.

– Chcemy, żeby zwycięski mural pojawił się na ścianie budynku do końca tego roku – zaznacza prezydent Grzelak.

Termin zgłaszania prac mija 3 listopada.

Regulamin konkursu oraz wszelkie niezbędne materiały na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Więcej informacji:
Katarzyna Kaczmarek
rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku
tel. 785 881 241
rzecznik@zdiz.gda.pl

Źródło: materiały prasowe Zarządu Dróg i Zieleni

About Kasia

Zobacz również

Pokonkursowa wystawa plakatu FETA 2022

Gdański Archipelag Kultury Plama serdecznie zaprasza na pokonkursową wystawę plakatu FETA 2022. Zróżnicowana i kolorowa, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *