wtorek , 9 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider
www.mkidn.gov.pl

W Gdańsku powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz podpisali dziś list intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum Sztuki Współczesnej jako oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok w kierunku powstania muzeum.

– Plany i marzenia na ten temat snujemy wraz z gdańskimi samorządowcami od lat. Ale dziś wreszcie udało się nam skonkretyzować je i urealnić. Jestem przekonana, że Gdańsk jak żadne inne miasto w Polsce zasługuje na muzeum prezentujące sztukę współczesną. Gdańska społeczność swoimi działaniami, wydarzeniami jakie dzieją się w mieście, wielokrotnie udowodniła, że chce takiej placówki i jej potrzebuje – powiedziała minister Omilanowska.

Podobnego zdania jest marszałek Mieczysław Struk:

– W metropolii, która co roku przyciąga miliony turystów jest miejsce dla muzeum sztuki współczesnej. Mamy bogatą tradycję, historię, opowiadamy o niej na wiele sposobów. Ale chcielibyśmy przyciągać też artystów spółczesnych, ludzi kreatywnych, reprezentujących najnowsze trendy w sztuce – podkreślił marszałek. – Jest takie kaszubskie powiedzenie „razem możemy więcej”. Wierzę, że nam wspólnie uda się stworzyć nowoczesną placówkę. Tak jak udało się już kilkukrotnie – czy to w przypadku Europejskiego Centrum Solidarności, czy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Muzeum ma powstać na byłych terenach stoczniowych – w zrewitalizowanej i zaadaptowanej do tych celów Hali90B (obecnie w tej przestrzeni odbywa się m.in. Festiwal Alternativa).

– Oczywiście najpierw trzeba ten obiekt wykupić i zrewitalizować, a to wymaga nakładów finansowych. Mamy już jednak pomysł, jak pozyskać przynajmniej część funduszy – deklarował prezydent Adamowicz.

Według sygnatariuszy listu intencyjnego Muzeum Sztuki Współczesnej ma powstać w ciągu kilku najbliższych lat. Misją muzeum będzie gromadzenie, udostępnianie, upowszechnianie, interpretowanie, wystawianie i prezentowanie kolekcji sztuki współczesnej jak najszerszej publiczności z Polski i zagranicy. Muzeum ma propagować światową sztukę XX i XXI wieku, wzmacniać wizerunek Pomorza jako regionu istotnego dla współczesnej międzynarodowej sztuki oraz dążyć do powiększania zbiorów sztuki współczesnej w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także prowadzić działalność naukową, kulturalną i edukacyjną.

gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

Sopot Non-Fiction

Serdecznie zapraszamy na XI. edycję Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencję Artystyczną Sopot Non-Fiction. Podczas rezydencji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.