wtorek , 15 październik 2024
fot. gdansk.pl

Warsztaty dla seniorek i seniorów

Stowarzyszenie Arteria wraz z partnerem projektu – Instytutem Kultury Miejskiej – zapraszają seniorki i seniorów na spotkanie informacyjne dotyczące warsztatów z obsługi komputera, tabletu i internetu, które odbędą się w ramach projektu “Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów”. Wezmą w nim udział Anna Miler – koordynatorka projektu oraz Beata Wołkanowska – prowadząca warsztaty komputerowe. Opowiedzą one na czym polega projekt oraz czego będzie można się nauczyć na poszczególnych warsztatach. Zapraszamy piątek, 23 stycznia o godz. 11.00 do sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Na miejscu będzie można także zgłosić chęć uczestnictwa w warsztatach.

Warsztaty rozpoczną się w lutym i potrwają do czerwca 2015 roku. Będą się odbywały w Instytucie Kultury Miejskiej w gdańskim Śródmieściu oraz w siedzibie 50 Alei na Żabiance. Już w lutym rozpoczną się warsztaty z obsługi komputera na poziomie podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym, które poprowadzi Beata Wołkanowska oraz warsztaty z obsługi tabletu, które poprowadzi Grzegorz Krause. Komputery oraz tablety będą dostępne na miejscu warsztatów. Dzięki zdobytym umiejętnościom będziemy wspólnie tworzyć cyfrowe archiwum Stoczni Gdańskiej: publikację, słuchowiska oraz aplikację na urządzenia mobilne! Tablety będą także służyły osobom, które zdecydują się oprowadzać latem mieszkańców i turystów po terenach postoczniowych.

Na warsztatach dla początkujących będzie można dowiedzieć się, jak nagrywać i przechowywać zdjęcia, jak korzystać z internetu oraz jak założyć własną pocztę elektroniczną. Jak informuje Marta Tymińska, koordynatorka warsztatów cyfrowych – “Ważna jest dla nas motywacja uczestników i uczestniczek oraz ich chęć do udziału w innych działaniach w projekcie – podzielenia się wspomnieniami i pamiątkami, udziału w tworzeniu słuchowisk i aplikacji czy oprowadzaniu po terenach postoczniowych. Każda osoba, która chce uczestniczyć w warsztatach jest proszona o wypełnienie ankiety rekrutacyjnej”. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. O zakwalifikowaniu zdecydują prowadzący warsztaty na podstawie wypełnionej ankiety oraz rozmowy telefonicznej.

Projekt jest kontynuacją wcześniejszych działań. – Do tej pory, na podstawie kilkudziesięciu wywiadów z dawnymi pracownicami i pracownikami Stoczni, stworzyłyśmy audioprzewodnik po terenach post“oczniowych oraz dwa słuchowiska – o wodowaniu statków oraz zawodach wykonywanych przez kobiety w stoczni. Można ich posłuchać na stronie art-eria.pl/publikacje W 2015 roku chcemy zaprosić do udziału w projekcie kolejne osoby związane ze Stocznią Gdańską, dlatego pierwszeństwo w rekrutacji będą mieć byłe pracownice oraz byli pracownicy, a także ich rodziny i świadkowie stoczniowego życia. Chcemy ich zaprosić do dzielenia się swoimi wspomnieniami przy pomocy nowych umiejętności – mówi Anna Miler.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach, ale nie mogące uczestniczyć w spotkaniu, mogą zgłosić chęć udziału wypełniając ankietę, którą można otrzymać w Punkcie Informacji Kulturalnej Instytutu Kultury Miejskiej lub na stronie Stowarzyszenia Arteria: art-eria.pl. Nieobecność na spotkaniu nie wpłynie na szanse na zaproszenie na warsztaty.

Beata Wołkanowska – prowadząca warsztaty z obsługi komputera zachęca: – Zapraszam wszystkich, którzy pragną poznać komputer i przekonać się, że korzystanie z Internetu jest łatwe i bardzo pomocne. Podczas zajęć w małych grupach nauczymy się pisać wykorzystując edytor tekstu, utworzymy pocztę mailową a także nauczymy się korzystać z komunikatora Skype, dzięki któremu rozmowy z najbliższymi mieszkającymi daleko staną się możliwe bez wychodzenia z domu. Przed nami wiele nowych możliwości i jeszcze więcej korzyści. Na pierwszych warsztatach z cyklu „Stocznia jest kobietą”, które odbywają się w 50 Alei, stało się coś niesamowitego – kontynuuje. Uczestnicy i uczestniczki zaczęli się dzielić swoimi wspomnieniami ze Stoczni i wymieniać nazwiskami wspólnych znajomych. Musiałam szybko zacząć to spisywać na tablicy, tyle było tych informacji!.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.art-eria.pl lub uzyskać pod numerami telefonów 502559813 – Anna Miler, 517208430 – Marta Tymińska.

Osoby prowadzące:

Beata Wołkanowska – wcześniej nauczycielka z pasją i motywatorka dla wszystkich małych zdobywców świata wiedzy. Obecnie trenerka rozwoju osobistego, coach, Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans, pomysłodawczyni i właścicielka „50 Alei – Twórczego Aktywnego Klubu 50plus” i nie tylko. Otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za kreatywność i najlepszą inicjatywę dla Seniorów 2014.

Grzegorz Krause – animator kultury. Animator Integracji Cyfrowej w projekcie “eSenior – Warszawa przyjazna wiekowi 2.0” oraz trener i edukator nieformalnych grup seniorskich z zakresu obsługi komputera, smatphonów, tabletów oraz social media. Od 2008 roku organizator działał związanych z nowymi technologiami w Centrum Kultury Wilanów. Od 2014 roku Latający Cyfrowy Animator Towarzystwa Inicjatwy Twórczych „ę”. Od 2008 roku realizuje projekt filmowy „wytwoornia filmowa” (http://wytwoorniafilmowa.blogspot.com/) edukując medialnie dzieci oraz młodzież w tworzenie krótkich filmów animowanych wykorzystujące materiały recyklingowe.

Organizator: Stowarzyszenie Arteria

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) | Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (Islandia) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)

Projekt „Stocznia jest kobietą. Projekt seniorek i seniorów” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

źródło: gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

Zagraj i uzupełnij wyprawkę szkolną w Galerii Zaspa!

Już 7 września w gdańskiej Galerii Zaspa odbędzie się wyjątkowa akcja, podczas której uczniowie będą mieli szansę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement