previous arrow
next arrow
Slider
fot. www.moto3m.pl

WAŻNE!!! Oszuści nadal działają!

Na terenie województwa pomorskiego odnotowujemy zgłoszenia dotyczące usiłowania bądź dokonania przestępstw tzw. metodą „na wnuczka” lub „na policjanta” dlatego Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku podjął współpracę z Wojewodą Pomorskim, w ramach której za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) mieszkańcy informowani są o występujących zagrożeniach. POLICJANCI APELUJĄ – NIE POZWÓL SIĘ OSZUKAĆ!

Od marca 2017 do osób, które są użytkownikami aplikacji RSO przesyłane są komunikaty o tzw. oszustwach „na wnuczka”, do których dochodzi na terenie województwa pomorskiego. Jak dotąd Policja za pośrednictwem systemu, informowała mieszkańców 67 razy, opisując zdarzenie i sposób działania sprawców. Pomimo prowadzonych przez Policję licznych działań prewencyjnych w 5 przypadkach oszustom udało się skutecznie wyłudzić pieniądze od osób starszych, jednak dzięki czujności i ostrożności naszych seniorów 62 razy oszuści nie osiągnęli zamierzonego celu.

Dlatego Policja zachęca do korzystania z bezpiecznej, bezpłatnej aplikacji mobilnej RSO, dzięki której możesz uchronić siebie i swoich bliskich przed staniem się ofiarą przestępstwa oszustwa. Wystarczy pobrać aplikację na telefon komórkowy (smartfon) i zapoznawać się z przesyłanymi ostrzeżeniami.

Ponadto policjanci apelują o zachowanie szczególnych środków ostrożności w kontaktach telefonicznych i informowanie starszych członków rodziny o występujących zagrożeniach.

Przypominamy, że sprawcy działają w następujący sposób:
telefonicznie kontaktują się z osobą starszą,

przedstawiają się jako bliski krewny (np. wnuczek) lub przedstawiciel zawodu cieszącego się zaufaniem społecznym (policjant, urzędnik, pracownik socjalny, pracownik poczty itp.),

proszą o pożyczenie pieniędzy podając ważny powód np. spłata długu, okazyjny interes, wypadek drogowy,
wskazują sposób przekazania pieniędzy,

niekiedy dzwonią ponownie i przedstawiają się jako funkcjonariusz Policji lub CBŚ i proszą o przekazanie umówionej kwoty w celu zatrzymania oszusta.

Pamiętaj, Policja nigdy nie działa w taki sposób, nie prosi o przekazanie pieniędzy, nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach policyjnych.

Jeśli spotka ciebie lub twoich bliskich taka sytuacja, niezwłocznie skontaktuj się z Policją dzwoniąc na nr tel. 997 lub 112.

Komenda Wojewódzka Policji

About Kasia

Zobacz również

Pokonkursowa wystawa plakatu FETA 2022

Gdański Archipelag Kultury Plama serdecznie zaprasza na pokonkursową wystawę plakatu FETA 2022. Zróżnicowana i kolorowa, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *