piątek , 18 kwiecień 2025

Wernisaż Festiwalu Monumental Art. Po raz ostatni na Zaspie

20160314_124255– Kończymy Festiwal, ale nie zamykamy kolekcji – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. 8 lipca o godz. 18.00 spod muralu Kamila Kuzko przy ul. Skarżyńskiego 12d, przy dźwiękach muzyki na żywo, ruszy pochód ostatniego wernisażu Festiwalu Monumental Art. Tym samym, w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie znajdzie się 58 wielkoformatowych prac. Wernisaż zakończy się pod Plamą GAK piknikiem i potańcówką dla mieszkańców przy dźwiękach muzyki lat 70-tych, 80-tych i 90-tych w wykonaniu Zespołu Cieśni i Tańca. Wstęp wolny!

Prace Festiwalu Monumental Art oraz Gdańskiej Szkoły Muralu i murale powstałe w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska tworzą zintegrowaną galerię malarstwa monumentalnego uznanych artystów z Polski i świata. Kuratorem Festiwalu Monumental Art jest Piotr Szwabe, artysta, malarz, autor murali, a koordynatorką projektu Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. Każda edycja to inne hasło przewodnie festiwalu. Artyści malowali murale związane z rocznicami (2009), edycja 2010 odbyła się pod hasłem „Wolność w czasach kryzysu”, następne były: „Miłość jest pokusą” (2011), „Czy wszystko jest na sprzedaż?” (2012), „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” (2013), „Droga jest szczęściem” (2014), „Każdy dzień jest ważny” (2015), „Oczekiwanie” (2016).

fot. Instytut Kultury Miejskiej
fot. Instytut Kultury Miejskiej

W tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Monumental Art powstaną cztery nowe prace odwołujące się do idei kuratora festiwalu, Piotra Szwabe, „Oczekiwanie”. Projekty przygotowali, ostatecznie, dwaj artyści z Argentyny – Jorge Pomar i David Petroni oraz polscy twórcy: Kamil Kuzko i działające wspólnie trio: Dariusz Milczarek, Jan Podgórski i Tomasz Prymon związani z ASP w Krakowie. Łącznie, po wernisażu nowych prac, w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego będzie 58 murali.

Wernisaż nowych realizacji odbędzie się 8 lipca o godz. 18.00 na Zaspie. (Start: ul. Skarżyńskiego 12d). Uczestnicy w pochodzie z muzyką na żywo przejdą szlakiem powstałych podczas Festiwalu murali, o których opowiedzą artyści. Na zakończenie wszyscy zaproszeni są na piknik i potańcówkę pod Klubem Plama GAK, gdzie – na dachu! – zagra Zespół Cieśni i Tańca.

Zaspę i kolekcję malarstwa monumentalnego można bezpłatnie zwiedzać przez całe lato z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Spacery odbywają się trzy razy w tygodniu (wtorek, czwartek godz. 17.30, sobota, godz. 13.00). Więcej informacji znajduje się na: http://www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

Zachęcamy do zwiedzania w trakcie Festiwalu, kiedy można zobaczyć artystów podczas pracy! Informacje o muralach z kolekcji i mapka pomocna w zwiedzaniu znajdują się na: http://muralegdanskzaspa.pl. Z okazji ostatniej edycji, niektóre murale „ożyły”! Animacje można zobaczyć na: http://muralegdanskzaspa.pl/konkurs-na-dwa-tygodnie-przed-monumental-art/.

Facebook: https://www.facebook.com/MuraleGdanskZaspa

Instagram: https://www.instagram.com/muralegdanskzaspa

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy: Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec, Plama GAK, Teknos

About Kasia

Zobacz również

PRZYGODA ROCKOWA – PIERWSZA W POLSCE ROCKOWA KOMEDIA NA ŻYWO!

Czy koncert może być jednocześnie pełnym humoru spektaklem? Czy rockowa energia może łączyć się z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement