środa , 16 październik 2024

Widzisz? Reaguj!

61 procent Polaków nie reaguje, gdy widzi przemoc na ulicy – tak wynika z badań firmy SW Research dla potrzeb kampanii „Możesz to zmienić”. Jej celem jest zmiana postaw oraz sposobu myślenia ludzi w sytuacji, gdy stają się świadkami napaści. Organizatorzy przekonują: widząc zło, każdy z nas ma obowiązek zareagować! Akcję wspiera Miasto Gdańsk.

Jednym z elementów kampanii społecznej jest nowatorski, interaktywny spot. Oglądając filmik na stronie www.mozesztozmienic.pl widz może zadecydować o rozwoju przedstawionych w nim wydarzeń. Właściwa reakcja pozwala uratować ofiarę napaści. Brak reakcji oznacza dramatyczny finał.

Spot będzie emitowany między innymi w środkach komunikacji w niektórych miastach wojewódzkich w Polsce. Można go obejrzeć również w internecie: na stronie www.mozesztozmienic.pl, na portalu YouTube, różnych blogach i portalach społecznościowych. Organizatorzy kampanii liczą, że w ten sposób uda im się dotrzeć do ponad 6 milionów osób.

Pragniemy uwrażliwić ludzi na krzywdę, która dzieje się tuż obok, którą każdy z nas mógłby przerwać, pomagając. To jest możliwe. Są różne sposoby. Zawsze można pomóc. Chcemy pokazać, że dobro człowieka nie powinno być nam obojętne – mówią organizatorzy kampanii „Możesz to zmienić” Anna Bielecka i Paweł Dąbrowa.

screenshot / gdansk.pl
screenshot / gdansk.pl

Z mieszkańcami i dla mieszkańców

Straż Miejska w Gdańsku od lat przekonuje mieszkańców i turystów, by zwracali uwagę i reagowali, gdy są świadkami jakichkolwiek zagrożeń lub niepokojących sytuacji. Nieustannie przypominamy nasz alarmowy numer 986, z którego można korzystać przez całą dobę. Nasz dyżurny zawsze służy pomocą i nawet jeśli w konkretnym przypadku okaże się, że strażnicy miejscy nie mają odpowiednich uprawnień, by podjąć interwencję – funkcjonariusz poinformuje o zdarzeniu właściwe służby lub podpowie co zrobić i jak się w danej sytuacji zachować.

Pomoc społeczeństwa jest dla nas nieoceniona, także w przypadku najdrobniejszych spraw porządkowych, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Działania mundurowych bez wsparcia i współpracy ze strony mieszkańców nie mogą być w pełni efektywne. Każdy z nas powinien czuć się gospodarzem miejsca, w którym żyje. Nie powinniśmy pozostawać obojętni na to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu…

Tylko w 2014 roku na alarmowy numer 986 Straży Miejskiej w Gdańsku wpłynęło 35 715 zgłoszeń. 19 768 z nich przyjęto i przekazano patrolom do realizacji. Najczęściej chodziło o interwencje drogowe (9344), spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem (3190) oraz o porządek i czystość (2943).

Straż Miejska w Gdańsku

About Kasia

Zobacz również

Są chętni na budowę przejścia naziemnego przez al. Rzeczpospolitej

Miasto zabezpieczyło ponad 4,7 mln złotych na budowę kolejnego naziemnego przejścia. Do przetargu na realizację …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement