Wajdeloty, Grażyny, Aldony, Wallenroda… Dzięki rewitalizacji uliczki Dolnego Wrzeszcza odzyskały dawny blask, a w efekcie współpracy między wieloma partnerami dziś byliśmy świadkami zawieszenia wiechy na nowej wrzeszczańskiej inwestycji – Galerii Metropolia. Wrzeszcz zdecydowanie zmienia swoje oblicze
Galeria Metropolia (wcześniej znana pod nazwą Centrum Hevelius) to obiekt handlowo – usługowy tuż przy dworcu kolejowym. Centrum powstaje na obszarze między ulicami Nad Stawem, Kilińskiego i torami kolejowymi Gdańsk Wrzeszcz. Metropolia łączy w sobie wiele ciekawych rozwiązań i nie jest ani samą galerią handlową, ani podstawowym węzłem przesiadkowym. Obiekt będzie zawierał wiele różnorodnych atrakcji. Oprócz sklepów, będą funkcjonować tam też: hotel, centrum odnowy biologicznej, klub fitness. Dla swoich klientów galeria udostępni także część rozrywkową siedmioma salami kinowymi, a dla dzieci powstanie kraina zabaw. Więcej :http://galeriametropolia.pl/
Dziś zawieszono symboliczną wiechę na inwestycji, która przynieść ma powodzenie budowie oraz późniejszym użytkownikom – To dla nas bardzo ważny dzień i tylko dzięki współpracy wielu osób i instytucji możemy się tu dziś spotkać – powiedział Bogdan Górski, z PB Górski. – To bardzo trudne i wymagające przedsięwzięcie, ale ambitna firma z metropolii gdańskiej podjęła się tego dzieła i dziś gościmy na dachu nowego obiektu i oglądamy miasto z zupełnie nowej perspektywy – powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Ciekawe rozwiązanie komunikacyjne, architektoniczne, budowa na żywym organizmie – Galeria Metropolia była i jest przedsięwzięciem wymagającym, ale w ostatecznym bilansie tylko to, co wymaga wysiłku ma prawdziwą wartość – dodał prezydent Adamowicz.

Metropolia będzie nowym miejscem na mapie Wrzeszcza. Dolny Wrzeszcz przeszedł rewitalizację. Przypomnijmy projekt rewitalizacji tej dzielnicy Gdańska.
Piękna ulica Wajdeloty i inne
W ramach projektu metamorfozę przeszła położona w samym sercu Dolnego Wrzeszcza ulica Wajdeloty wraz z fragmentami ulic Konrada Wallenroda, Grażyny i Aldony i ul. Kilińskiego. Łączna długość dróg podlegająca przebudowie to ponad 700 mb.
Łączna powierzchnia przebudowanych jezdni to ponad 3 498 m2, powierzchnia miejsc postojowych to nie mniej niż 519 m2, powierzchnia chodników ok. 5 723 m2.,, a łączna powierzchnia terenu objęta działaniami to 10.523 m2 .
Ulica Wajdeloty zyskała nową nawierzchnię jezdni i chodników, nowe przykrawężnikowe miejsca postojowe, małą architekturę – gustowne latarnie i ławki nawiązujące do historycznego charakteru ulicy oraz zaaranżowaną zieleń.
W ramach przebudowy drogi wykonano:
• wymianę całej infrastruktury podziemnej zlokalizowanej pod ulicą,
• poszerzono chodniki i wydzielono miejsca parkingowe,
• ulicę Wajdeloty zwężono drogi do szerokości 1 pasa ruchu z montażem infrastruktury powodującej uspokojenie ruchu, wprowadzono nową organizację ruchu ,
• zamontowano nowe oświetlenie uliczne oraz elementy małej architektury,
• wykonano nowe nasadzenia drzew i innej zieleni.
Częściowy remont elewacji
Docelowo w ramach projektu częściowy remont, przeszło 26 budynków. W ramach tych prac wykonano izolacje pionowe i poziome murów fundamentowych do wysokości cokołów, a tam gdzie jest to konieczne wzmocniono także i naprawiono substancję murów fundamentowych. Wykonano także remonty wejść do budynków od strony ulicy oraz w zależności od zgłaszanych potrzeb i posiadanych środków własnych (przez wspólnoty) docieplenie elewacji frontowych.
Dodatkowo Miasto Gdańsk w zakresie swojego zadania wykonało remont i adaptację dwóch lokali na potrzeby działań społecznych dla mieszkańców dla dzieci i osób dorosłych, wraz z ich wyposażeniem. Lokale mieszczą się przy ul. Wajdeloty 14 i Waryńskiego 21.
Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe
Ważnym elementem projektu była budowa tzw. kanału ulgi dla Potoku Strzyży pod ulicą Wajdeloty. Zasadniczym celem jej budowy było zapobieganie zalewaniu posesji, piwnic budynków i ulic Dolnego Wrzeszcza w trakcie nadmiernych opadów deszczu.
Ogrodzenie Parku Kuźniczki
W ramach projektu renowację przejdzie także ogrodzenie parku Kuźniczki graniczące bezpośrednio z pasem drogowym ulicy Wajdeloty.
Działania społeczne
Oprócz działań inwestycyjnych w Dolnym Wrzeszczu równolegle realizowane są projekty społeczne. Ich celem jest zminimalizowanie zróżnicowania ekonomicznego, społecznego i edukacyjnego występującego wśród mieszkańców dzielnicy.
Społeczną część programu rewitalizacji Dolnego Wrzeszcza stanowią zajęcia prowadzone w ramach „Klubu Młodego Wrzeszczaka” (MOPR) oraz nauka języków obcych dla mieszkańców (Referat Rewitalizacji) prowadzone w wyremontowanych lokalach.

Partycypacja społeczna
Przygotowanie programu rewitalizacji poprzedzone było spotkaniami z mieszkańcami dzielnicy, które miały miejsce w 2008 r. Na każdym etapie wykonawstwa Zarządcy Wspólnot uczestniczyli w jego realizacji .
Finansowanie
Planowany całkowity koszt realizacji projektu Rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza w Gdańsku to 12,5 mln zł. Kwota dofinansowania w ramach RPO WP 2007-2013 (dla gminy i partnerów) to 8,3 mln zł. Poziom dofinasowania 70% .
Emilia Salach
Magdalena Rusakiewicz
gdansk.pl