wtorek , 19 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Zagłosuj na koncepcję rewitalizacji zaniedbanej przestrzeni miejskiej przy ul. Hynka!

Do 31 grudnia na stronie internetowej www.projektzaspa.pl będzie można oddać swój głos na jedną z trzech koncepcji rewitalizacji terenu pomiędzy stacją SKM Zaspa a tzw. „pasem startowym” na gdańskiej Zaspie. Przygotowane przez inicjatorów Projektu kierunki zmian mają odpowiadać potrzebom mieszkańców i zostały podzielone na trzy kategorie: SPORT, ZABAWA i SZTUKA.

Ideą Projektu Zaspa jest przekształcenie obszaru pomiędzy stacją kolei miejskiej na Zaspie a tzw. „pasem startowym”. Jest to teren od lat zaniedbany, niewykorzystywany przez mieszkańców, niespełniający żadnych funkcji społecznych. Zadaniem, jakie postawiły sobie Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto oraz spółka City Pro – inwestor powstającej Galerii Wnętrz City Meble, jest zainicjowanie procesu rewitalizacji tego fragmentu miasta oraz wykorzystanie jego potencjału.

Projekt zakłada uporządkowanie terenu i wprowadzenie nowej zieleni w postaci traw, krzewów oraz niewielkich drzew w donicach na całym terenie objętym projektem oraz zagospodarowanie części skweru przy ul. Hynka zgodnie z jednym z trzech zaproponowanych kierunków zmian:

1. SPORT

Scenariusz ten zakłada rozmieszczenie na wyznaczonym terenie niewielkich stacji sportowych, tj.: stół do tenisa stołowego, instalacje do ćwiczeń na świeżym powietrzu, tradycyjna siłownia zewnętrzna oraz boisko do gry w bule. Tak zagospodarowana przestrzeń będzie miejscem spotkań dedykowanym wszystkim grupom wiekowym. Zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe będą mogły aktywnie spędzać czas wolny na świeżym powietrzu.

sport

2. ZABAWA

Scenariusz ten zakłada rozmieszczenie urządzeń przeznaczonych do zabaw dla dzieci. Stanowiska te nie będą tradycyjnym placem zabaw. Tu dzieci będą mogły zagubić się w labiryncie z wysokiej trawy, pokonać tor przeszkód oraz dać upust swojej kreatywności przy tablicach do rysowania. Tak zagospodarowana przestrzeń sprawi, że najmłodsze pokolenie zyska miejsce do twórczej zabawy, a rodzice i dziadkowie – przyjazny grunt do integracji.

zabawa

3. SZTUKA

Scenariusz poświęcony sztuce zakłada rozmieszczenie różnorodnych prac artystycznych,m. in. rzeźb oraz instalacji urozmaicających krajobraz. Planowana jest praca malarska na fragmencie asfaltu, a wykonana przez artystę praca oraz inne dzieła będą stanowiły nawiązanie do Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Tak zagospodarowana przestrzeń pozwoli mieszkańcom w każdym wieku na obcowanie ze sztuką.

sztuka

Po zakończeniu części konsultacyjnej i wyborze jednego z trzech scenariuszy rozwoju, architekci opracują projekt wykonawczy dla wybranej przez mieszkańców koncepcji. Prace zostaną zakończone wydarzeniem zorganizowanym na wiosnę 2017 roku, podczas którego mieszkańcy, osoby i podmioty zaangażowane w projekt oraz wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział we wspólnym budowaniu tej przestrzeni.

hynka-2

Pomysłodawcami i organizatorami rewitalizacji skwerku na Zaspie jest Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto oraz Spółka City Pro, właściciel Galerii Wnętrz City Meble. Partnerami Projektu Zaspa zostali: Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku oraz spółka Budimex Nieruchomości. Współpracę zadeklarowała również Rada Dzielnicy Zaspa Młyniec. Organizatorzy akcji zapraszają wszystkie instytucje i firmy do wspólnej pracy na rzecz budowania nowej przestrzeni.

Scenariusze rozwoju skweru na Zaspie nie są finalnym projektem. Będą one rozwijane i modyfikowane zgodnie z uwagami mieszkańców i lokalnych aktywistów. Koncepcje przygotowane przez pomysłodawców Projektu stanowią wizję rozwoju tego miejsca, a scenariusz, który zbierze najwięcej głosów mieszkańców pozwoli wybrać kierunek dalszych prac.

Media zostaną poinformowane o zakończeniu głosowania oraz o wyłonieniu zwycięskiego scenariusza, który zostanie przeznaczony do realizacji.

Prace zostały podzielone na 3 etapy:

1. X-XII.2016 – dyskusje z partnerami instytucjonalnymi, przygotowanie trzech koncepcji zagospodarowania wyznaczonego terenu, uruchomienie dedykowanej projektowi strony internetowej, głosowanie mieszkańców na jedną z trzech koncepcji zmian.
2. I-II.2017 – przygotowanie projektu wykonawczego dla wybranej przez mieszkańców koncepcji.
3. III-IV.2017 – realizacja projektu.

Stowarzyszenie INICJATYWA MIASTO

Jest młodą organizacją, powstałą w 2013 r. w Gdańsku, która prowadzi działania na rzecz poprawy przestrzeni publicznej. W jej skład wchodzą przede wszystkim architekci ale też urbaniści, artyści, designerzy, socjolodzy, i filozofowie. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia za swój cel stawiają polepszanie jakości życia ludzi w mieście.
www.inicjatywamiasto.pl

Ostatnie projekty:

Rewitalizacja Parku Świętopełka (w rejonie ulic Szeroka, Szklary, Świętojańska i Grobla II) w Gdańsku, która doprowadziła do obecnej przebudowy tego terenu.
Rewitalizacja Skweru za Murami w Gdańsku, realizowana w ramach wolontariatu pracowniczego razem z Grupą Lotos oraz Fundacją Gdańską Projekt Witomino – poprawa jakości przestrzeni publicznej w Gdyni oraz zachęcanie mieszkańców dzielnicy Witomino do korzystania z przestrzeni rekreacyjnej, realizowany wraz z Centrum Designu Gdynia oraz Gdyńskim Laboratorium Innowacji Społecznych.
Projekt Spacer – projekt mebli miejskich w Gdyni Redłowie w ramach Gdynia Design Days

Galeria Wnętrz CITY MEBLE

Przy alei Grunwaldzkiej, głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta, powstaje nowoczesna Galeria Wnętrz City Meble. Miejsce to od zawsze było związane z przemysłem meblowym: przed II wojną światową swoją siedzibę miały tu zakłady meblarskie OIKOS oraz wytwórnia parkietów ERNSTA, później natomiast – Gdańska Fabryka Mebli, a następnie centrum meblowe Top Shopping i znane jest większości mieszkańców Trójmiasta. Obecnie potencjał tego miejsca postanowiła wykorzystać spółka City Pro, poprzez utworzenie nowoczesnej i funkcjonalnej galerii wnętrz City Meble.
Galeria Wnętrz City Meble będzie łączyć funkcje centrum handlowego z tzw. Strefą Inspiracji, pomyślaną jako przestrzeń twórcza dla architektów i projektantów. Strefa stanie się miejscem wydarzeń cyklicznych, warsztatów i spotkań biznesowych. Na powiększonej do ponad 20.000 m2 powierzchni, obok około 100 lokali marek klasy premium z bogatym asortymentem, pojawią się punkty usługowe oraz gastronomiczne.

Zobacz również

Pączek za zakupy w Galerii Zaspa

Już niebawem najpyszniejszy dzień w roku, którego głównym bohaterem jest pączek. Z dżemem, marmoladą, budyniem, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *