wtorek , 7 grudzień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
Fot. gdansk.pl

16 tysięcy gdańszczan przeszło pod Martwą Wisłą

Ponad 16 tysięcy osób obejrzało budowę tunelu biegnącego pod Martwą Wisłą. W niedzielę 19 października odbył się Dzień Otwarty Tunelu – wyjątkowa okazja do przyjrzenia się z bliska tej inwestycji.

Fot. gdansk.pl
Fot. gdansk.pl

– Liczba jest szacunkowa bo nasze liczniki z trudem nadążały za zwiedzającymi. Liczba zwiedzających przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy GIK. – W tym wyjątkowym dniu budowę otworzyliśmy od 10.00 do 14.30 (zwiedzanie przedłużyliśmy o pół godziny) dla wszystkich chętnych i trzeba przyznać że mieszkańcy Trójmiasta nie zawiedli – dodaje.

Uczestnicy dnia otwartego wyjątkowej gdańskiej inwestycji mieli do pokonania 1,5-kilometrowy dystans. W najniższym miejscu poruszali się 35 metrów poniżej powierzchni przepływającej nad ich głowami rzeki.

Wyjątkowy przemarsz odbywał się od strony Letnicy, do węzła Ku Ujściu znajdującego się na granicy Przeróbki i Stogów. Po drodze gdańszczanie mogli zobaczyć m.in. prace związane z budową przejść poprzecznych pomiędzy dwoma bliźniaczymi nitkami tunelu. A także prace związane z budową konstrukcji jezdni.

– To naprawdę niezwykła budowa. I jedyna w swoim rodzaju. W innych miejscach, gdzie coś się budowało, jak choćby stadion, czy Teatr Szekspirowski można było obserwować ten proces niemal przez cały czas. A w przypadku tunelu wszystko dzieje się pod ziemią i okazji takich jak dzisiejsza praktycznie nie ma – mówi pan Marian z Wrzeszcza, który na spacer pod tunelem wybrał się z żoną.

_DJP5241
Fot. gdansk.pl

 

Dziś jeszcze pieszo, ale już w przyszłym roku gdańszczanie pojadą tunelem samochodami. Zakończenie wartej 885 mln zł inwestycji planowane jest na czerwiec 2016 roku. Przypomnijmy że tunel, to część Trasy Słowackiego, która łączyć ma gdańskie lotnisko z portem. Tunel to również połączenie z biegnącą przez Stogi Trasą Sucharskiego. Tunel pod Martwą Wisłą jest wyjątkowym obiektem inżynieryjnym, który jako jedyny w Polsce został wydrążony maszyną TBM.

Źródło: gdansk.pl / Michał Piotrowski

 

Zobacz również

@Home – mieszkania na wynajem na gdańskiej Zaspie

@Home to nowa inwestycja dedykowana młodym profesjonalistom, przeznaczona na wynajem długoterminowy. Projekt powstaje w Gdańsku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *