wtorek , 15 Czerwiec 2021
previous arrow
next arrow
Slider

29. Finał WOŚP. Tym razem odbędzie się 31 stycznia. Co zaplanowano w Gdańsku?

29. Finał WOŚP odbędzie się w ostatnią niedzielę stycznia. – Gdański Finał będzie w tym roku symboliczny, zachęcam do aktywności w internecie – mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Tradycją jest, że coroczny Finał WOŚP odbywa się w drugą niedzielę stycznia. Tak też miało być w tym roku. Obostrzenia związane z pandemią i kwarantanną narodową spowodowały, że Fundacja WOŚP podjęła decyzję o przeniesieniu terminu zbiórki na ostatnią niedzielę miesiąca – 31 stycznia 2021 roku. Narodowa kwarantanna została jednak przedłużona, data jej zakończenia pokrywa się z terminem Finału WOŚP.

Symboliczny 29. Finał

Na gdańskich wolontariuszy można liczyć co roku, także teraz, gdy sytuacja jest trudna.

– W Gdańsku zarejestrowanych jest dziewięć sztabów, w których łącznie będzie działało 800 wolontariuszy – mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. – W najbliższych dniach wolontariusze będą odbierali swoje pakiety. Nie będzie jednego spotkania dla wszystkich, jak było w latach ubiegłych. W tym roku, przez wzgląd na bezpieczeństwo, proces ten został wydłużony, a spotkania z wolontariuszami odbywać się będą indywidualnie.

Jak zapowiada prezes gdańskiego RCW, tegoroczny Finał będzie miał wymiar symboliczny. Z oczywistych względów nie zaplanowano części artystycznej.

– Musieliśmy w tym roku zrezygnować również z miejsca, gdzie wolontariusze mogą się ogrzać czy zjeść posiłek, ponieważ nie możemy dopuścić do gromadzenia się ludzi – dodaje Dawid Jastrzębski. – Bank, czyli miejsce, gdzie kwestujący będą się rozliczać, nie znajdzie się tym razem w Europejskim Centrum Solidarności. Jesteśmy przed dopełnieniem formalności, gdy będą one załatwione, poinformujemy, którą lokalizację wybraliśmy.

Jakie atrakcje?

W tegorocznych planach związanych z Finałem pojawi się oświetlony wóz strażacki, który był częścią zeszłorocznego miasteczka WOŚP. Pojazd odwiedzi kilka gdańskich dzielnic.

Największy gdański sztab przy RCW oraz Stowarzyszenie Miłośników E-sportu KAMAR organizują w tym roku charytatywny Turniej e-sportowy w FIFA 21.

– Łączymy rywalizację turniejową z potrzebą wspierania ważnej inicjatywy – tłumaczy Jastrzębski. – Uznaliśmy, że e-sportowy turniej charytatywny to idealna opcja, żeby z jednej strony zbierać środki na WOŚP, a z drugiej popularyzować tego typu turnieje. Miniony rok pokazał jak wielką moc mają różnego rodzaju kampanie crowdfundingowe w sieci. Organizując to wydarzenie, wpisujemy się w ten nowy trend.

Turniej odbędzie się w niedzielę 31 stycznia o godzinie 12:00. Aby wziąć w nim udział potrzebna jest konsola, gra i wpłacone wpisowe. Zainteresowani tematem będą zapewne fani piłki nożnej, tym bardziej, że w wydarzeniu udział wezmą także piłkarze Lechii Gdańsk i Arki Gdynia.

Zachęcamy wszystkich graczy, tych młodszych i starszych, do gry – mówi Marcin Cylka ze Stowarzyszenia Miłośników E-sportu KAMAR. – Przewidujemy, że w turnieju zmierzy się łącznie 120 graczy. W zależności od ilości zapisanych osób przewidujemy fazę grupową, a następnie pucharową. Do gry zaprosiliśmy wyjątkowych gości: Sebastian KOTWICZ Kolczyński, Tomasz TONINHO Galiński, Arkadiusz PAN PAWŁOWSKI, Rafał MUCHA Mucha, Dariusz Kosiński z Przeglądu Sportowego. Zachęcamy wszystkich, którzy chcą wesprzeć w ten sposób WOŚP. W trakcie rozgrywek kibice zgromadzeni przed ekranami komputerów będą mogli wrzucić datek do wirtualnej puszki WOŚP.

– Wpisowe to kwota minimum 29 złotych – dodaje Dawid Jastrzębski – przy czym zachęcamy do wyższych wpłat, gdyż dochód zostanie przekazany na WOŚP. Aby wziąć udział w piłkarskiej rozgrywce, uczestnicy muszą zgłosić się poprzez link rejestracyjny, który opublikujemy na naszych stronach i wpłacić wpisowe do e-skarbony, którą wskażemy przed rozpoczęciem rejestracji. Czas na rejestrację i wpłaty mija w piątek 29 stycznia. Zachęcamy wszystkich do śledzenia rozgrywek na profilach oraz @wolontariatgdansk, @gdanskdlaorkiestry oraz Stowarzyszenia Miłośników E-sportu KAMAR.

Zwycięzcy turnieju otrzymają pamiątkowe puchary ufundowane przez sponsorów, a wśród nagród do wygrania m.in. dwie czapki za autografami Braci Collins oraz mecz z Gregiem Collinsem.

Wielka ściskawa, czyli propozycja dla zmotoryzowanych

– Ściskawę zapoczątkowaliśmy dwa lata temu, chodziło o to, by jak najwięcej stojących obok siebie osób utworzyło serce – wyjaśnia prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. – W tym roku chcielibyśmy to powtórzyć, ale w innej formule. Razem ze stadionem w Letnicy, który udostępni nam parking, będziemy robić mobilną ściskawę. Samochody, które pojawią się 31 stycznia przed stadionem, pokierujemy w taki sposób, by ułożyły serce. Na koniec planujemy zrobić zdjęcie z lotu ptaka.

Zdrowie najważniejsze

– Chciałbym, żeby wolontariusze pamiętali, że ich zdrowie jest najważniejsze, że pomagając innym, powinni też patrzeć na siebie – podkreśla Dawid Jastrzębski. – Pomoc w internecie jest równie dobra, jak kwestowanie na ulicach. – Zachęcam gorąco do korzystania z e-skarbonek, które mogą założyć wszyscy zarejestrowani wolontariusze i wspólnego zbierania pieniędzy na szczytny cel, którym jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W praktyce wygląda to tak, że wolontariusz udostępnia e-skarbonkę w internecie, a darczyńcy bez wychodzenia z domu wpłacają datki i wspierają WOŚP. Taką puszkę posiada również sztab 6066 (Regionalne Centrum Wolontariatu), gdzie znajduje się już 11 151 zł [red. – dane na 19 stycznia].

15 mln zł na koncie WOŚP

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jeszcze się nie rozpoczął, a na tegoroczny cel już teraz udało się zebrać ponad 15 mln zł [red. – dane na 19 stycznia]. Przypomnijmy, że tegoroczne hasło przewodnie zbiórki brzmi „Finał z głową” – dzięki niej zakupiony zostanie sprzęt dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Wesprzyj WOŚP darując gadżety

Każdy, kto chciałby wesprzeć WOŚP, może to zrobić przekazując na licytacje gadżety, rękodzieło – wszystko, co może zainteresować licytujących.

– Osoby, które chciałyby przekazać przedmioty do licytacji proszone są o kontakt mailowy – wosp@wolontariatgdansk.pl.

W sobotę, 23 stycznia, zostanie zwołana konferencja prasowa, na której podane zostaną wszystkie szczegóły dotyczące gdańskiego, 29. Finału WOŚP.

Źródło: Gdańsk.pl

Zobacz również

Koncert zespołu BYTY w GAK Plama

Termin: 30 czerwca, godz. 19:00 Organizator: GAK Plama Pilotów 11, Gdańsk Wstęp wolny Gdański Archipelag …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *