sobota , 15 czerwiec 2024

7 najczęstszych błędów podczas nauki języka

imagesNajwiększym wrogiem efektywnej nauki języka jest pośpiech i presja czasu. Zazwyczaj chcemy nauczyć się jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Wybierając kurs językowy nie rzadko wybieramy bardzo intensywne, zajęcia licząc na spektakularny efekt, tymczasem proces nauki jest procesem złożonym, i zwykle długotrwałym. Opanowanie języka wymaga czasu. Co prawda wiele szkół językowych gwarantuje nam przyswojenie wiedzy z poziomu podstawowego już w trzy tygodnie, a znajomość komunikatywną w kwartał, to każdy z nas jest inny, ma inne zdolności do nauki języków, co nie jest bez znaczenia dla szybkości nauki i jej postępów. Kardynalnym błędem w edukacji językowej jest brak utrwalenia wiadomości, nowych słówek, co skutkuje dalszymi problemami, szybkim zapominaniem zdobytej wiedzy. Nie raz zdarzyło się nam pewno uczyć czegoś i w chwili, gdy właśnie ta wiedza była nam potrzebna zapomnieć, nie umieć jej zastosować. Tak właśnie dzieje się, kiedy chcemy na szybko nauczyć się języka.

Których błędów warto unikać aby nauka była efektywna!

  • Kolejnym z błędów w nauce jest nadmierne bazowanie na teorii. Brak praktycznych ćwiczeń, komunikacji swobodnej, wypowiedzi spontanicznych i kontaktu z żywym językiem, w konkretnych sytuacjach życia codziennego jest sporym błędem. By komunikować się w języku obcym często musimy pokonać barierę nieśmiałości, obawy o poprawność językową. Chcąc czuć się pewnie warto wesprzeć się w procesie nauki ćwiczeniami nie tylko wirtualnymi, ale z innymi uczniami, bądź nauczycielem, czy native speakerem. Poza praktyką, używaniem języka, poprzez które zapamiętujemy więcej istotny jest także kontakt z realnym językiem, takim jaki jest, nie tylko tym poznanym z podręcznika. Warto jest zatem osłuchać się z językiem poprzez media, filmy, muzykę, prasę, czy literaturę. Poznając słownictwo potoczne, kulturę języka, wzbogacamy wiedzę o wiadomości praktyczne i użyteczne. To właśnie daje nam przewagę. Najczęściej wiedzę tego typu prezentują osoby, które nauczyły się języka za granicą, czy to wyjeżdżając na kurs językowy, czy też do pracy, na studia, wakacje. Naturalne obcowanie z językiem pozwala przełamać opory i rozgadać się, co nie rzadko jest naszym celem nadrzędnym w procesie nauki. Poza słownictwem warto zwrócić uwagę na rozumienie. Osłuchując się z tempem wypowiedzi, akcentem łatwiej jest nam wykorzystać poznaną wiedzę podręcznikową niżeli bazują wyłącznie na idealnie czystych nagraniach lektorów, dołączonych do kursów i podręczników językowych. Brak kontaktu z językiem na żywo to częsty błąd w nauce. Nawet najdrobniejszy kontakt winniśmy zapewnić sobie od pierwszych chwil, gdy po wiedzę sięgamy. Doskonałą alternatywą dla wyjazdu zagranicznego są  konwersacje z native speakerem, dostępne obecnie zarówno stacjonarnie, jak i online z naciskiem na konwersacje zdalne. Poza fachową pomocą możemy wesprzeć się internetem, jako źródłem okazji do rozmów ze znajomymi, jak i nieznajomymi w języku obcym.
  • 1Popularnym błędem w nauce języków jest brak wyznaczenia celu, jak i programu nauki. Wiele osób wybierając samodzielną naukę improwizuje i sięga po różne metody i pomoce wprowadzając spory chaos. Urozmaicenie jest wskazane, jednak winno być pod kontrolą. Nauka chaotyczna może prowadzić do natrafienia na trudności w poznaniu, bowiem wiele zagadnień wynika z siebie nawzajem. Pominięcie jednego powoduje trudność w opanowaniu drugiego. Dotyczy to również kompetencji językowych. Ćwicząc konwersacje, rozumienie ze słuchu, jednak pomijając pisownię i czytanie możemy rozwinąć swoje umiejętności nieharmonijnie, co jest typowe dla metody bezpośredniej. Posiadanie celu w nauce pozwala określić go w czasie, a to znów kontrolować swoje postępy i weryfikować wiedzę. Zbytnia pewność siebie co do posiadanych kompetencji to następny z błędów jakie popełniamy w nauce. Często wydaje się nam, że jesteśmy doskonale przygotowani i już wszystko umiemy, tymczasem jest to nasza subiektywna ocena. Gdy przychodzi się nam spotkać z realną koniecznością użycia języka, rozmowy w języku obcym szybko okazać się może, że przeliczyliśmy swoje możliwości. Brak obiektywizmu dotyczyć może również świadomości braków i popełnianych błędów językowych. Zwłaszcza ucząc się we własnym zakresie jesteśmy narażeni na nieopatrzne zrozumienie danego zagadnienia i powielanie błędu wielokrotnie bazując na własnej dedukcji. Wówczas pomóc nam winna konsultacja z lektorem językowym, korepetytorem, który rozwieje nasze wątpliwości, jak też wytłumaczy w czym tkwi problem.
  • 333Błędem, który jest popełniany przez niedoświadczonych jest nieumiejętne dopasowanie pomocy dydaktycznych do osobistych potrzeb. Kierowanie się rekomendacjami, reklamami nie jest trafnym rozwiązaniem. O wiele wartościowszym jest wypróbowanie danej pomocy, metody nauki i ocena, na ile jest dla nas odpowiednia. Czasem pomóc nam w tym może korepetytor, indywidualny lektor, który rozpoznając nasze preferencje, zdolności i trudności będzie w stanie zaproponować stosowny zestaw ćwiczeń, przykładów i podać wiedzę w atrakcyjnej formie z pominięciem zagadnień przez nas już utrwalonych, a z naciskiem na te, które wymagają dopracowania. To nie lada gratka, stąd też ucząc się sami popełniamy błędy szukając po omacku odpowiedniego wsparcia. Kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście, dlatego warto kierować się swoją intuicją w doborze materiałów do nauki, jak i metod. Kolejnym z błędów, jaki popełniamy jest zaufanie do jednej metody nauki, tymczasem to mieszanka metod, pomocy, sposobów jest najlepszym rozwiązaniem. Warto jest też zastanowić się po co uczymy się języka, to wiele nam powinni wyjaśnić, bowiem zupełnie inaczej winniśmy przygotowywać się do egzaminu państwowego z języka obcego, a inaczej do matury, czy rozmowy kwalifikacyjnej.
  • W zależności od poziomu znajomości języka zdarza się nam uczyć z nieautoryzowanych źródeł wiedzy. Jeśli jesteśmy początkujący warto jest sięgać do źródeł sprawdzonych i polecanych. Im jesteśmy bardziej zaawansowani możemy zajrzeć także do tych bez certyfikatów, pozytywnych opinii itp. bowiem sami jesteśmy w stanie ocenić wartość danego słownika, serwisu www, kursu. Będąc niedoświadczonym łatwo jest być wprowadzonym w błąd przez atrakcyjne reklamy danego portalu.
  • Kolejnym błędem popełnianym przez uczniów języka jest nadmierne wydawanie pieniędzy na naukę. W dobie internetu pieniądze do nauki w zasadzie nie są nam potrzebne, a jeśli już to niewielkie, tymczasem nie brakuje osób inwestujących grube pieniądze w kolejne podręczniki i kursy językowe. Korzystając z mediów zagranicznych, blogów językowych, darmowych aplikacji edukacyjnych oraz grup dyskusyjnych itp. Jesteśmy w stanie nauczyć się języka bez konieczności inwestowania środków finansowych. Efektywność darmowych metod nauki nie rzadko jest wyższa niżeli płatnych e-kursów, zbiorów ćwiczeń itd.

To nie jedyne, ale najczęstsze błędy w nauce języków obcych, jakie wynikają zwykle z braku doświadczenia, dostatecznej wiedzy i znajomości siebie, pewności siebie. A jakie Ty popełniłeś błędy w  nauce? Jeśli dopiero planujesz naukę, to po zapoznaniu się z powyższymi błędami masz szansę ich uniknąć w swoim procesie dydaktycznym, niezależnie od tego, którego języka się uczymy.

Autor: preply.com

Screenshot_13

About Marcin

Zobacz również

Są chętni na budowę przejścia naziemnego przez al. Rzeczpospolitej

Miasto zabezpieczyło ponad 4,7 mln złotych na budowę kolejnego naziemnego przejścia. Do przetargu na realizację …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement