poniedziałek , 6 grudzień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
mat. prasowe

Beton dekoracyjny w nowym mieszkaniu – wszystkie za i przeciw

Beton architektoniczny to w ostatnich latach jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Jest estetyczny, trwały i nadaje wnętrzom niebanalny styl. Nie oznacza to jednak, że jest pozbawiony wad. Marzysz o ścianach lub podłogach z betonu dekoracyjnego? Dowiedz się, czy to odpowiednie rozwiązanie dla Twojego mieszkania.

Beton architektoniczny – co to takiego?

Beton najczęściej kojarzy nam się z niezbyt atrakcyjnym materiałem budowlanym. Nic dziwnego! Do niedawna beton wykorzystywany był głównie do produkowania prefabrykowanych płyt używanych do budowania smutnych, szarych blokowisk.

Wszystko zmieniło się, gdy architekci wnętrz poznali beton dekoracyjny (określany również jako beton architektoniczny lub beton ozdobny). Jest to specjalny typ betonu, wytwarzany z najwyższej jakości składników – cementu, kruszywa, wody oraz ewentualnych domieszek, nadających materiałowi pożądaną strukturę, barwę i porowatość.

Beton na ścianę, beton na podłogę – rodzaje betonu ozdobnego

Z najwyższej jakości betonu produkowane są płyty elewacyjne, ścienne czy podłogowe o najróżniejszych kształtach. Wykorzystuje się go również do tworzenia mniejszych elementów dekoracyjnych, np. rzeźb.

Jednym z najpopularniejszych obecnie rodzajów betonu architektonicznego jest beton polerowany. Jego powierzchnia jest idealnie gładka, przez co stwarza wrażenie niemalże lustrzanej tafli. Innym rodzajem jest nieregularny beton dekoracyjny z widocznymi porami lub pęcherzykami powietrza. Dużym powodzeniem cieszy się także beton trawertynowy o strukturze zbliżonej do kamienia naturalnego.

mat. prasowe
mat. prasowe

Beton ozdobny najczęściej występuje w neutralnych odcieniach, takich jak:

  • szarość,
  • biel,
  • czerń,
  • grafit,
  • beż.

Nieco rzadziej spotykane są płyty z betonu w kolorach zieleni, brązu czy czerwieni.

Beton architektoniczny – cena

Im prostsza płyta betonowa, tym jej koszt będzie niższy. Najbardziej minimalistyczną, porowatą, szarą płytę o wymiarach 45 x 90 cm możesz kupić za niewiele ponad 50 zł. Bardziej wyszukane płyty (kolorowe, o oryginalnej strukturze) mogą kosztować nawet około 200 zł za sztukę.

Beton dekoracyjny – zalety

Z użyciem betonu ozdobnego stworzyć można nietuzinkowe, oryginalne wnętrza w nowoczesnym stylu. Ponadto:

  • płyty z betonu architektonicznego są wyjątkowo wytrzymałe;
  • przy pomocy betonu wykończyć można wiele powierzchni – ściany, podłogi, schody, elewacje, ogrodzenia, etc.;
  • beton dekoracyjny jest odporny nawet na skrajne temperatury;
  • impregnowane płyty betonowe mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach o dużej wilgotności;
  • beton zapewnia dobrą izolację akustyczną.

Beton architektoniczny – wady

Najważniejszą wadą płyt z betonu dekoracyjnego jest ich duża waga – jedna płyta może ważyć nawet 50 kg, chociaż producenci nieustannie starają się produkować coraz lżejsze i cieńsze elementy. Ponadto, jest to wciąż materiał nietypowy, z aranżacją którego amator może sobie nie poradzić – z tego względu często konieczne jest skorzystanie z usług architekta wnętrz.

Beton dekoracyjny to materiał uniwersalny – świetnie sprawdza się w loftach, starych kamienicach i nowoczesnych apartamentach. Chętnie decydują się na niego zarówno starsi, jak i młodsi właściciele mieszkań. Więcej o tym, jakie mieszkania kupują millenialsi, przeczytasz tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej na temat cen nowych nieruchomości? Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

Zobacz również

Czy dzięki możliwości pracy zdalnej blokowiska opustoszeją?

Praca zdalna powoduje globalny boom mieszkaniowy na przedmieściach Amerykański Forbes, w raporcie Brendy Richardson, sygnalizuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *