środa , 17 kwiecień 2024
mat.prasowe

Powiew północnej świeżości, czyli wykończenie wnętrz w stylu skandynawskim

Przemyślane i dobrze zaprojektowane wnętrza zachwycają nie tylko fantastyczną prezentacją, ale również wysoką funkcjonalnością. Jednym z trendów w aranżacji wnętrz, który charakteryzuje się obiema wspomnianymi cechami, jest styl skandynawski. Dlaczego wykończenie wnętrza w takim charakterze może okazać się strzałem w dziesiątkę?

Skąd wziął się styl skandynawski?

Kolebką stylu skandynawskiego – jak można z łatwością się domyślić – jest północna część Europy, a przede wszystkim jej rejony położone za kołem podbiegunowym. Co więcej, wbrew pozorom trend ten nie jest tak młody, jak mogłoby się wydawać – jego początki sięgają bowiem początków XX wieku.

Za sprawą swego prekursora – Carla Larssona, stał się on świetną odpowiedzią na surowe warunki Skandynawii. Wykańczanie wnętrz zgodnie z ideą tego stylu przeżyło drugą młodość na przełomie lat 50. i 60., podczas których stał się on niezwykle popularny także w pozostałych częściach Starego Kontynentu. Trzeba przyznać, że niewiele trendów ma potencjał, by utrzymać się przez tyle lat w tak dynamicznie zmieniającym się, współczesnym świecie.

Jakie są założenia stylu?

Cech, które są charakterystyczne dla omawianego stylu i wyróżniają go spośród innych, jest kilka. Najważniejszą z nich jest wszechobecność jasnych odcieni ­– przede wszystkim białego, szarego, błękitnego i ewentualnie wrzosowego fioletu – na ścianach, podłogach, meblach czy wszelkich dodatkach. Zastosowanie takich barw pozwala wizualnie powiększyć przestrzeń, sprawiając tym samym, że niewielkie pomieszczenia stają się w mniejszym stopniu przytłaczające.

mat.prasowe
mat.prasowe

Kolejnym – kluczowym wręcz – aspektem wykończenia wnętrz w zgodzie ze skandynawskim duchem jest znalezienie złotego środka pomiędzy minimalizmem i praktycznością. W skąpanych północą stylizacjach nie znajdziemy więc wyrafinowanych dekoracji, zbędnych mebli czy innych niefunkcjonalnych dodatków.

Niezwykle istotne jest także zamiłowanie do naturalnych materiałów. Wszystko, co tylko może, powinno być wykonane z surowców przyjaznych środowisku. Doskonałym przykładem mogą być tutaj na przykład prawdziwe, drewniane podłogi, wiklinowe krzesła czy wełniane koce. W ideę wykończenia wnętrza w stylu skandynawskim wpisują się także ręcznie wykonane elementy.

Wady wykończenia wnętrza w stylu skandynawskim

Ten prosty, a jednocześnie estetyczny trend nie jest oczywiście wolny od wad. Z pewnością nie wszystkim przypadnie do gustu krępująca, wszechobecna biel. Przeszkodą może być także wstrzemięźliwość od ozdób, która może utrudnić stworzenie zindywidualizowanych aranżacji.

Wadą stylu może być także fakt, że charakterystyczny minimalizm i prostota mogą zwodzić na manowce początkujących stylistów. Warto pamiętać, że linia pomiędzy pięknym wnętrzem a kiczem jest naprawdę cienka!

Podsumowanie

Styl skandynawski to trend, który spodoba się przede wszystkim miłośnikom prostych, a jednocześnie funkcjonalnych rozwiązań. Wykończenie wnętrza w zgodzie z tą ideą może przysporzyć trudności, dlatego proces ten warto zlecić profesjonalnej firmie takiej jak choćby BB Construction z Gdańska.

About Marcin

Zobacz również

Gdzie zrobić wesele w Gdańsku?

Dzień ślubu oraz wiążącego się z nim wesela to chwila, którą każdy chciałby zachować w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement