Dwustu osiemdziesięciu rekonstruktorów z kilku europejskich krajów (Polska, Czechy, Litwa), trzy potężne galeony „Czarna Perła, Lew i „Dragon”, 40 armat różnego kalibru rozstawionych na wałach Twierdzy Wisłoujście oraz pokładach okrętów. Dym, huk wystrzałów, krzyki rannych.
W latach poprzednich inscenizacja organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zgromadziła kilkanaście tysięcy widzów, cieszyła się zainteresowaniem wielu regionalnych i ogólnopolskich mediów. Wydarzenie nagrodzone zostało w prestiżowych konkursach:
I miejsce w konkursie na Gdański Produkt Turystyczny (Gdańska Organizacja Turystyczna)
I miejsce w kategorii „Impreza turystyczna” w konkursie Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2011
II miejsce w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku (Muzeum Historii Polski w Warszawie, portal historia.org.pl)
wyróżnienie w Konkursie: Turystyczne Odkrycia 2012, kategoria „Imprezy i wydarzenia”
W tym roku inscenizacja będzie dłuższa, głośniejsza i jeszcze bardziej atrakcyjna. Przewidziane zostały również dodatkowe atrakcje pirotechniczne, które do dnia Bitwy pozostaną tajemnicą. Całość wesprą komentarzami dr Andrzej Nieuważny i Andrzej Trzeciak, wybitni znawcy wojskowości nowożytnej.
Scenariusz bitwy zakłada, że jeden z okrętów pod niezależną banderą chce wpłynąć do Gdańska. Podczas rutynowej kontroli celnicy odkrywają angielski spisek. Marynarze statku są przebranymi żołnierzami. Wyrzucili oni przez burtę gdańskich celników. Na pomoc w obronie miasta zostały wyznawane dwa polskie okręty, które stoczą bitwę z wrogim statkiem.
Statystyka Bitwy:
– 280 rekonstruktorów z kilku europejskich krajów
– 40 armat rozstawionych na wałach Twierdzy oraz okrętach
– 3 galeony: „Czarna Perła”, „Regina” i „Lew”
– 100 kilo prochu + efekty pirotechniczne
– dwóch narratorów: dr Andrzej Nieuważny i Andrzej Trzeciak
Źródło: gdansk.pl