Blisko 6,5 mln zł do wydania w dzielnicach. Jakimi kwotami dysponują rady?

Początek roku to intensywny czas uchwalania budżetów przez gdańskie rady dzielnic. Na co radni powinni przeznaczyć pieniądze w tym roku? Czy powinno być więcej festynów integracyjnych, lub zajęć i warsztatów dedykowanych mieszkańcom? A może postawić na “twardą” infrastrukturę, w tym m.in. nowe ławki i latarnie? Na końcu tekstu publikujemy tabelę z kwotami, jakimi dysponują poszczególne rady dzielnic w Gdańsku.

Piecki – Migowo mają najwięcej, najmniej – Rudniki
Każda dzielnica ma do dyspozycji inny budżet. Jego wysokość zależy bowiem od liczby mieszkańców w każdej z nich (a ta się zmienia, zwłaszcza w tych obszarach, gdzie powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa), a także od tego jaka była frekwencja w ostatnich wyborach do rad dzielnic.

Co ciekawe, największym budżetem dysponuje w tym roku dzielnica Piecki – Migowo. Wynosi on dokładnie 484 884 złote, choć nie jest to dzielnica z największą liczbą mieszkańców. Tutaj wpływ ma także wspomniana frekwencja wyborcza. Rudniki mają do dyspozycji 16 974 złote – to najniższy budżet wśród gdańskich dzielnic.

Koniec kadencji radnych
Bieżący rok jest szczególny, gdyż w jego połowie zakończy się kadencja gdańskich rad. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej uchwalić poszczególne budżety i zapewnić finansowanie projektów zaplanowanych na cały rok kalendarzowy.

Pomysły na wydatki zgłaszają najczęściej sami radni dzielnic, ale do zgłaszania propozycji zachęcają też każdego roku mieszkańców.  Sprawdźcie, jakim budżetem dysponuje wasza dzielnica – a jeśli macie pomysły na warsztaty tematyczne, organizację imprezy sportowej albo też na wydarzenie kulturalne dedykowane lokalnej społeczności, koniecznie skontaktujcie się z radnymi waszych dzielnic. Póki co, tylko jedna Rada Dzielnicy uchwaliła budżet. Kolejne zrobią to w najbliższych tygodniach.

Strzyża była pierwsza
Ta jedna z najmniejszych dzielnic co roku jest jedną z pierwszych w decydowaniu o wydatkach budżetowych na kolejny rok kalendarzowy. Jednak w tym roku Strzyża wyprzedziła wszystkich „o kilka długości” – budżet na 2024 rok uchwaliła już w grudniu 2023 r.

– Z nikim się nie ścigamy – śmieje się Andrzej Witkiewicz, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Strzyża. – Zależało nam jednak, by jak najszybciej przegłosować uchwałę budżetową i móc wydatkować środki już w styczniu. Chcemy bowiem wesprzeć finansowo organizację dzielnicowego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym m.in. poczęstunek dla wolontariuszy kwestujących na ulicach. W poprzednich latach sztab organizowany był w siedzibie naszej rady dzielnicy. Z roku na rok rośnie jednak liczba wolontariuszy, w związku z czym nasza siedziba stała się zbyt ciasna. Dlatego w tym roku sztab zorganizowany zostanie w gmachu Państwowych Szkół Budownictwa, przy al. Grunwaldzkiej – wyjaśnia przewodniczący Strzyży.

Prawie 100 propozycji do budżetu Piecek – Migowa
Rada Dzielnicy Piecki – Migowo zaplanowała budżetową sesję w styczniu. Mieszkańcy dzielnicy wykazali się sporą aktywnością i zaangażowaniem w kwestii budżetu – w ostatnich tygodniach wpłynęło od nich blisko 100 propozycji wydatków, których wartość oszacowano na blisko 1 mln złotych, a więc dwa razy więcej niż wynosi budżet dzielnicy.

– Wszystkie wnioski analizujemy. Większość z nich jest naprawdę atrakcyjna, ale musimy niestety decydować, co zapisać w budżecie. Na wszystko nie wystarczy pieniędzy – przyznaje Łukasz Świacki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki – Migowo. – Jedną z ciekawszych propozycji jest organizacja w tym roku zawodów deskorolkarskich w naszym Multiparku Morena – dodaje

Im wyższa frekwencja w wyborach radnych dzielnic, tym większy jej budżet

Zgodnie z lokalnym prawem, jeżeli w wyborach wzięło udział mniej niż 14 proc. uprawnionych mieszkańców danej dzielnicy, to Rada ma do wykorzystania na rzecz dzielnicy 12 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniosła od 14 do 16 proc. – wówczas jest to 15 zł „na głowę”. Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy uczestniczyło ponad 16 proc. mieszkańców, to Rada Dzielnicy ma do dyspozycji 18 zł na każdego mieszkańca.

Na co można wydać “pieniądze dzielnicowe”?
Pieniądze z budżetów RD radni mogą wydawać m.in. na działania integracyjne, w tym np. organizację festynów dla mieszkańców, ale też na tzw. twarde inwestycje, w tym nowe ławki czy urządzenia na placu zabaw, siłowni „pod chmurką” bądź też zagospodarowanie terenu zielonego. W niektórych dzielnicach finansowano z tych środków różne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo pieszych w newralgicznych miejscach.

Dużym zainteresowaniem cieszą się bezpłatne zajęcia sportowe dla mieszkańców, finansowane także z budżetów RD. W niektórych dzielnicach część środków przeznaczana była też na paczki świąteczne dla potrzebujących, uboższych mieszkańców, bądź dofinansowanie konkretnych projektów realizowanych w szkołach na terenie danej dzielnicy.

Nazwa jednostki Liczba mieszkańców Frekwencja wyborcza (%) Kwota przeliczenia Środki na działalność statutową
ZASPA MŁYNIEC 12 189 17,62 18 219 402,00 zł
ZASPA ROZSTAJE 12 233 18 18 220 194,00 zł

 

 

About Zaspa24

Zobacz również

Walentynki w Galerii Zaspa – tworzymy razem niezapomniane chwile!

Już 10 lutego zapraszamy do świętowania Walentynek w Galerii Zaspa! Ten wyjątkowy dzień wypełniony będzie niespodziankami i niezapomnianymi chwilami. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement