niedziela , 24 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Budżet Obywatelski w Gdańsku po raz dziewiąty. Od dzisiaj głosujemy na konkretne projekty

W poniedziałek, 4 października ruszyło głosowanie na projekty BO 2022 w Gdańsku. Głosowanie potrwa do 18 października. – W tym roku do zagospodarowania jest niemal 21 milionów zł, z czego prawie jedna czwarta tyczy się projektów zielonych – podkreśla prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Już teraz można typować swoich faworytów. Wszystkie zakwalifikowane projekty, wraz z numerami znajdują się w zakładce „Budżet Obywatelski” na portalu gdansk.pl.

Gdańszczanki i gdańszczanie zgłosili wiele ciekawych pomysłów z zakresu: zdrowia, sportu i rekreacji, edukacji, bezpieczeństwa, inwestycji drogowych. Kwota przeznaczona na tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego to 20 830 669 zł.

W tym roku do zagospodarowania jest niemal 21 milionów zł, z czego prawie jedna czwarta tyczy się projektów zielonych, które wydzielamy po raz drugi. Zachęcamy do korzystania ze specjalnego busa, który będzie dostępny w dzielnicach, a w nim możliwe będzie zagłosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. To w rękach mieszkańców pozostaje decyzja, jak wykorzystać te 21 milionów zł. – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Mieszkańcy Gdańska będą mogli głosować na 387 projektów:

  • 116 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego (w tym 97 dzielnicowych i 19 ogólnomiejskich)
  • 271 projektów Budżetu Obywatelskiego (w tym 238 dzielnicowych i 33 ogólnomiejskie)

 

Kto może głosować ?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

– Gorąco zachęcamy do głosowania, bo projekty są bardzo ciekawe. Zostały one zgłoszone przez mieszkańców, a to właśnie oni najlepiej wiedzą czego im potrzeba w najbliższej okolicy. – mówi Elżbieta Strzelczyk, radna klubu Prawo i Sprawiedliwość.

– Zachęcamy do tego, aby poświęcić od 3 do 5 minut i zagłosować na te projekty, które według Państwa są najbardziej potrzebne dla mieszkańców w najbliższej okolicy czy w całym Gdańsku. – dodaje Agnieszka Bartków, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

Jak głosować?

Głosowanie odbędzie się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl. W tym roku każdy, kto posiada Kartę Mieszkańca, będzie mógł wziąć udział w głosowaniu również za pomocą aplikacji mobilnej „Jestem z Gdańska”.

– Przygotowaliśmy dla głosujących 100 pakietów nagród. Będą one przyznawane każdej co setnej głosującej osobie, a liczenie rozpoczniemy o godz. 00:01 w poniedziałek, 4 października. Chcemy także upiększyć dzielnicę, w której będzie największa frekwencja i właśnie w niej, w przyszłym roku zasadzimy łąkę kwietną. Łączymy głosowanie na projekty z małą zabawą i konkurencją. – mówi Sylwia Betlej, p.o. dyrektora Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Mobilne Punkty Głosowania

W tym roku, na czas trwania głosowania między 4 a 18 października, aby jeszcze bardziej zachęcić i ułatwić gdańszczankom i gdańszczanom głosowanie, pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami organizują Mobilne Punkty Głosowania. Będzie w nich można, z pomocą konsultantów zagłosować na wybrane projekty. Aby zrobić to w punkcie mobilnym, wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości. Wykaz wszystkich miejsc, w których można wziąć udział w głosowaniu, dostępny będzie na stronie www.gdansk.pl.

My już przyzwyczailiśmy się, do istnienia Budżetu Obywatelskiego, który pozwala nam zmieniać nasze otoczenie. Zazdrości nam tej możliwości wiele miast europejskich, wiele też inspirując się na Gdańsku, wprowadza takie rozwiązanie w swoich miastach. Zachęcamy zatem do tego, aby nie przegapić tej okazji, bo to Państwo zadecydują, co się zmieni i poprawi w mieście i w najbliższej okolicy. – mówi Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko dla Gdańska.

Zielony Budżet Obywatelski

Po raz drugi można głosować na projekty zielone. O wyodrębnienie środków na ten cel z podstawowej puli Budżetu Obywatelskiego apelowali mieszkańcy i aktywiści. Zielony BO zakłada przede wszystkim rozwój publicznych, ogólnodostępnych miejskich terenów zieleni poprzez budowę nowych przestrzeni zielonych oraz renowacje i modernizację zagospodarowania tych istniejących. Pula na Zielony Budżet Obywatelski w tym roku to 4 992 303 zł.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Na stronie gdansk.pl w zakładce BO znajduje się baza przydatnych informacji na temat całego procesu konsultacji oraz głosowania. Pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami podpowiadają wnioskodawcom, w jaki sposób promować swoje projekty oraz przekazują materiały promocyjne do pobrania on-line. Zapraszamy do śledzenia profilu BO na facebooku: @gdanskBO

Żródło: Gdańsk.pl

Zobacz również

Kina Konesera w Kinie Helios Galeria Alfa

Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *