Często obserwujemy pozostałości po meblach, sprzęt RTV i AGD przed klatkami schodowymi, na chodnikach i przed wejściem do dawnego zsypu. Mieszkańcy Zaspy nie myślą co zrobią ze starymi rzeczami po zakupie nowych. Rzadko kto sprawdza kiedy będzie zbiórka śmieci wielkogabarytowych, a tym bardziej kontroluje czy wszystko zostało zabrane wytyczonego dnia. Zdarza się również tak, że śmieci są roznoszone po całej dzielnicy przez bezdomnych. Poniżej przedstawiamy kilka przydanych informacji.
Każdy mieszkaniec, zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, nie może wyrzucać zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami. Zatem by bezpiecznie pozbyć się tego rodzaju odpadów, należy skorzystać z jednej z poniższych możliwości:
Zużyty sprzęty RTV i AGD (dużych rozmiarów) należy:
- nieodpłatnie oddać w czasie objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych organizowanej 3 razy w roku przez Gdańskie Usługi Komunalne Sp. z o.o.
- dostarczyć bezpośrednio do PSZOK-u (Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. ul. Jabłoniowa 55)
Zużyty sprzęty RTV i AGD (małych rozmiarów) należy:
- dostarczyć bezpośrednio do PSZOK-u (Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. ul. Jabłoniowa 55)
- nieodpłatnie przekazać kierowcy GUK sp. z o.o. w ramach organizowanej trzy razy do roku objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych. Harmonogram dostępny jest na http://guk.gda.pl
- przekazać sprzedawcy detalicznemu (o powierzchni sprzedaży sprzętu elektrycznego i elektronicznego co najmniej 400 m2), który jest obowiązany do nieodpłatnego przyjęcia małogabarytowego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z gospodarstw domowych bez konieczności zakupu nowego sprzętu. Za małogabarytowy sprzęt będzie uznawany każdy sprzęt, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekroczy 25 cm
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać do sklepu przy zakupie nowego urządzenia. Sklep ma obowiązek przyjąć go bezpłatnie w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt na zasadzie „1 za 1”, czyli lodówka za lodówkę, telewizor za telewizor, komputer za komputer itp., z zastrzeżeniem, że mieszkaniec osobiście dostarczy go do miejsca sprzedaży. Przy dostawie do domu, sklep zazwyczaj dolicza koszt transportu urządzenia. Przy dostawie sprzętu do domu, dostawca nie będzie mógł odmówić zabrania starego sprzętu tego samego rodzaju, czyli np. oddamy starą lodówkę za nową.
Zepsuty sprzęt można nieodpłatnie zostawić również w punkcie serwisowym – w przypadku gdy obsługa punktu stwierdzi, że naprawa sprzętu jest niemożliwa lub jest nieopłacalna.
Każdy z nas chciały mieszkać w czystej i zadbanej dzielnicy. Dlatego też, nie możemy przechodzić obojętnie koło śmieci, brudu i wandalizmu. Myśleć, że ktoś inny to zgłosi lub zareaguje.