sobota , 15 czerwiec 2024

Czytam na Zaspie. Franciszek

Czas Świąt Wielkanocnych to nie tylko duchowe przeżycia oraz spotkania rodzinne, ale także wolne chwile. Warto choć na moment sięgnąć po ciekawą lekturę. Tym razem recenzja prezentuje się nieco inaczej.

Zbliża się kanonizacja Jana Pawła II. Temat kościoła i religii czy tego chcemy czy nie – pojawia się na każdym kroku. Warto w związku z tym zapoznać się lepiej z głową kościoła katolickiego. Mowa o papieżu Franciszku, który ujął nawet największych sceptyków katolicyzmu.SONY DSC

Są cztery książki, którym warto poświęcić uwagę.

Pierwsza to propozycja Wydawnictwa M „Chciałbym kościoła ubogiego dla ubogich” to zbiór najważniejszych homilii i przemówień kardynała Jorge Mario Bergoglio. Czytamy również o jego służbie na rzecz ludzi. Poznajemy sylwetkę przyszłego papieża.  Jego heroiczną walkę o człowieka, co niejednokrotnie doprowadzało kardynała do konfliktów z władzą. Franciszek w sposób wyjątkowy w swoich homiliach poruszał problemy życia codziennego i wspomagał tych, którzy tej pomocy potrzebowali.

Dwie książki proponuje Wydawnictwo Jedność. „Lista Bergoglio. Ocaleni przez Franciszka w czasach dyktatury” oraz „Jorge Mario Bergoglio. Franciszek, biografia Papieża” to lektura obowiązkowa dla… miłośników historii. Książki pokazują niesamowite działania Franciszka oraz jego nieopisaną i bezinteresowną miłość do drugiego człowieka. Książki otwierają nam oczy na problemy, które są każdego dnia tuż obok nas, a których nie chcemy zauważać. Papież daje świadectwo człowieczeństwa. Każdy, niezależnie od swoich poglądów powinien go naśladować. Książki Wydawnictwa Jedność pozwalają spojrzeć na życie z dystansem i równocześnie przychylniej na otaczających nas ludzi.

SONY DSCOstatnia, ale najgłośniejsza książka od czasu zeszłorocznego konklawe to publikacja Tygodnika Powszechnego „Papież Franciszek. Sługa nowego świata”.  Ksiądz Adam Boniecki, Biskup Grzegorz Ryś, Marek Zając oraz inni, to autorzy felietonów i wywiadów, które znajdziemy w tej książce. Piękne zdjęcia ukazujące np. papieża Franciszka nazajutrz po wyborze, kiedy opłaca rachunek za nocleg w Międzynarodowym Domu Pawła VI. Obraz niezwykły, który obiegł cały świat. Książka „Sługa nowego świata” to jedna z nielicznych publikacji, z których dowiemy się, że Franciszek, tuż przed ukazaniem się całemu świata rzekł do ceremoniarza podającego pelerynkę: – A to niech sobie ksiądz sam na siebie włoży.

Każda z tych książek jest godna polecenia. Polecam je niekoniecznie jako katoliczka, ale człowiek, który chce dostrzegać człowieczeństwo w drugim człowieku.

About Marcin

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement