niedziela , 19 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. Wielka Litera

Czytam na Zaspie. IMPERIUM

fot. Wielka Litera
fot. Wielka Litera

1930 rok, Nowy Jork ogarnięty manią wznoszenia drapaczy chmur. W rekordowym tempie powstaje najwyższy z nich, Empire State Building – ikona miasta. Historia budowy kultowego wysokościowca posłużyła Thomasowi Kelly’emu za kanwę mrocznej opowieści o pogrążającym się w kryzysie mieście czasów prohibicji, rządzonym przez gangi i skorumpowanych polityków. Powieść dla fanów „Dawno temu w Ameryce” i „Gangów Nowego Jorku” wyreżyseruje Guy Richie.

Irlandczyk Michael Briody jest jednym z tysięcy emigrantów, pracujących przy budowie Empire State Building. Zafascynowany dynamicznym, wielokulturowym miastem, pełnym szans i obietnic odmiany losu, po cichu wspiera tajne działania IRA. Grace Masterson wiedzie cygańskie życie artystki malującej podniebną panoramę Nowego Jorku. W swych szkicach utrwala ulotną historię budowy i robotników.
Michael Briody szczególnie zapada jej w pamięć. Grace nie jest jednak panią swego losu. Jej kochankiem jest Johny Farrell, wpływowy prawnik Tammany Hall, organizacji kontrolującej polityczne elity miasta. Grace wie zbyt wiele o kulisach jego działań by wierzyć w szansę na nowe życie u boku Michaela.

Thomas Kelly, którego twórczość poprzedziły harvardzkie studia na administracji publicznej, posada u boku burmistrza Nowego Jorku, dziesięć lat pracy przy budowie tuneli metra i działalność w związkach zawodowych, tworzony wielowymiarowy obraz metropolii obejmujący zarówno polityczne szczyty, jak i dzielnice robotników, walczących o pracę i przetrwanie. Z bogactwem historycznych detali portretuje tętniące jazzem ekskluzywne lokale, wypełnione żądnym rozrywki tłumem aspirujących gwiazdek i przekupnych sędziów, kluby bokserskie, podwórka, na których dzieci emigrantów uczą się „jankeskich gier” i obyczajów ku rozpaczy wciąż wspominających ojczyznę rodziców. Kelly precyzyjnie obnaża ponadczasowe mechanizmy władzy, zarówno tej pisanej przez wielkie „W”, jak i subtelnej gry o dominację w związkach z ukochanymi ludźmi.

„Imperium” to porywająca, precyzyjnie skonstruowana opowieść o walce starego porządku z nowym, ścierających się wpływach irlandzkich i włoskich gangów, cenie, którą trzeba zapłacić za wolność – lub odwagę marzenia o niej. To wreszcie hołd złożony tysiącom zapomnianych robotników, którzy z 800 000 ton stali wznieśli Empire State Building, symbol Nowego Jorku.

Thomas Kelly Imperium
Premiera 18 marca 2015

Thomas Kelly (ur. 1960) autor trzech powieści, których akcja rozgrywa się w Nowym Jorku. Zanim ukończył studia na Harvardzie z administracji publicznej przez dziesięć lat pracował przy budowie nowojorskiego metra. Pracował także przy kampanii Davida Dinkinsa na stanowisko burmistrza Nowego Jorku. Doświadczenia te przeniósł do swoich książek. Jego debiutancka powieść Payback wydana w 1997 roku została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę i sfilmowana przez Davida Mameta. W 2001 roku wydał kolejną powieść The Rackets, a następnie w 2005 roku Imperium (oryg. Empire Rising), która jest przygotowywana do ekranizacji przez studio Guy’a Ritchiego.

Zobacz również

„Rossnę! z dobrymi nawykami”, czyli jak wystartować w przedszkolu i szkole.

Na stronie akcji „Rossnę! z dobrymi nawykami” na rodziców i dzieci czekają podcasty, filmiki, quiz …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *