czwartek , 18 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider

Czytam na Zaspie. „Les Farfocles”

„Les Farfocles” to ukłon w stronę kobiet Marcina Szczygielskiego. Książka zawiera dwa tytuły „Nasturcje i Ćwoki” oraz „Farfocle Namiętności”, które są czystą przyjemnością literacką.

Większość z nas wie, kim jest Marcin Szczygielski. Część go nienawidzi, reszta wielbi. Tym, którzy mają „problem” z Marcinem (szczególnie paniom, bo to głównie im dedykowane są „Les Farfocles) polecam jego książkę. Po kilkunastu stronach jego powieści trudno będzie Wam rozstać się zarówno z jego propozycją literacką jak i samym Marcinem. Staniecie się fankami jego twórczości i po odłożeniu „Farfocli” udacie się do księgarni po…więcej.

fot. www.latarnik.com.pl
fot. www.latarnik.com.pl

„Les Farfocles” ukazały się nakładem Instytutu Wydawniczego Latarnik.

Śledzimy losy Zosi oraz jej przyjaciółki. Nieudane związki, codzienne problemy i nieświadome pakowanie się w kłopoty. Która z nas tego nie zna? „Nasturcje i Ćwoki” właśnie o tym opowiadają, choć chwilami mocno irytują. Marcin stawia kobiety w niezbyt dobrym świetle, przez co czujemy się dotknięte. Że niby niemądre… Jednak „głupota” bohaterek staje się powodem uśmiechu Czytelnika, a cudownie lekkie pióro Marcina gładko przeprowadza nas przez pierwszą cześć „Les Farfocles”.

„Farfocle namiętności” to kontynuacja perypetii Zosi, ale… Owszem i tutaj śmiejemy się na głos, ale Zosia na naszych oczach staje się dojrzałą i naprawdę życiowo mądrą kobietą. Babcia, zdradzający chłopak i klęska zawodowa – to wszystko, choć dramatyczne, kształtuje Zosię i bez wątpienia ją wzmacnia. Czytając „Farfocle” czujemy się silniejsze, a zdanie „co cię nie zabije to cię wzmocni” nabiera większego znaczenia.

Książkę polecam z ręką na sercu i na czym tylko chcecie. Zarówno fanom Marcina (choć oni pewnie znają „Farfocle” na pamięć!) jak i tym, którzy głoszą głośno „Nie znosimy go!!!”. Owszem, nie każdego trzeba kochać, ale Marcinowi talentu nie odbierze nikt.

About Kasia

Zobacz również

Wystawa Paulina Grosz LOT

GAK Plama Pilotów 11, Gdańsk Otwarcie wystawy: 10 sierpnia, godzina 18:00 Zapraszamy na wystawę Pauliny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.