czwartek , 18 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider

Jemioła nie taki zwykły pasożyt

Opadły liście z drzew a na ich koranach uwidoczniły się „gniazda czarownic”. Czym są okrągłe, zielone kępki zdobiące gałęzie drzew niczym bombki choinkę na święta? To jemioła.
Jest rośliną półpasożytniczą, ma zdolność prowadzenia fotosyntezy, podczas gdy wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela.

W starożytności jemioła pospolita uważana była za dar bogów. Przypisywano jej właściwości magiczne. Szczególnie rośliny rosnące na dębach uchodziły za talizman, ponad który nie było większej świętości. Pędy jemioły sprowadzały do domu szczęście i bogactwo, spełniały ludzkie życzenia i marzenia, noszona przy sobie zapewniać miała potencję seksualną.
Dziś całujących się par pod jemiołą w święta jest mnóstwo – wierzą, że magia rośliny umocni ich miłość i zapewni trwałość ich związkowi

Kiedyś jemioła pospolita była uważana za lek niemal na wszystko, obecnie wyciąg z jej pędów i liści stosuje się pomocniczo w leczeniu choroby nadciśnieniowej (obniża ciśnienie tętnicze krwi), wzmacnia działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego, poprawia obieg krwi, wykazuje działanie regulujące przemianę materii, wzmaga pracę trzustki, działa ogólnie wzmacniająco.

 

Źrodło; Internet

About Zaspa24

Zobacz również

Czy ashwagandha jest skuteczna w walce ze stresem?

Ashwagandha, a inaczej witania ospała lub żeń-szeń indyjski, pochodzi z subkontynentu indyjskiego gdzie jest wykorzystywana …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.