previous arrow
next arrow
Slider
Fot. pexels.com

Dlaczego warto założyć firmę przez internet z pomocą banku?

Czy zakładanie działalności gospodarczej przez internet jest bezpieczne? Jak najbardziej, ponieważ cały proces nadzoruje wybrany bank, udostępniający do tego celu swoją infrastrukturę. Zainteresowani mogą też często liczyć na bezpłatną pomoc wewnętrznych ekspertów. To tłumaczy, dlaczego coraz więcej początkujących przedsiębiorców decyduje się na rejestrowanie firmy drogą online. Ciekawym bonusem jest też darmowe konto firmowe, zakładane w tym samym momencie.

Dlaczego takie rozwiązanie opłaca się osobom stawiającym na samozatrudnienie? Czy przez internet można zrobić to samo, co w urzędzie? Z jakiego powodu największe banki, takie jak Santander, nie pobierają opłat od początkującego przedsiębiorcy? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. Poznasz też kryteria, które należy spełnić, aby założyć firmę przez bank i dowiesz się, dlaczego Profil Zaufany jest w tym przypadku tak istotny.

Niezbędne warunki

Jak wiadomo, rejestracja działalności gospodarczej to czynność urzędowa. Nie sposób więc uniknąć pytań o kwestie formalne. Oto niektóre z wymogów, jakie trzeba spełnić, gdy chce się założyć firmę przez internet, a dokładniej za pośrednictwem banku. Za wzór posłużyły nam wytyczne Santander:

 • posiadanie Profilu Zaufanego,
 • polskie obywatelstwo,
 • zamieszkiwanie na terenie kraju,
 • posiadanie ważnego dowodu osobistego,
 • bycie klientem indywidualnym Santander,
 • brak sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
 • pełna zdolność do czynności prawnych,
 • zakładanie nowej firmy, niezarejestrowanej w CEIDG.

Dlaczego pierwszy punkt ma tak duże znaczenie? Ponieważ poprzez Profil Zaufany, połączony z systemem banku, potwierdzisz swoją tożsamość. W przeciwnym razie wizyta w urzędzie byłaby koniecznością.

Co trzeba wcześniej ustalić?

Cenisz swój czas? Załóż firmę z bankiem, bo to proste i bezpieczne. Wystarczy, że:

 • wymyślisz nazwę, którą Twoja jednoosobowa działalność będzie się wyróżniała,
 • wskażesz dokładne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa,
 • wybierzesz najkorzystniejszą formę księgowości oraz opodatkowania.

Jeśli udało Ci się wszystko ustalić, możesz zacząć wypełniać wniosek. Założenie firmy przez internet nie będzie trudne.

Rejestracja firmy drogą online w 3 krokach:

 1. Logujesz się do systemu bankowości elektronicznej. Będąc klientem banku Santander, przechodzisz do zakładki „Oferta Banku”, a następnie znajdujesz formularz „Działalność gospodarcza z kontem dla firm i bankowością Mini Firma”.
 2. Wypełniasz dokumenty zgodnie z instrukcjami widocznymi na ekranie. W razie konieczności masz możliwość skorzystania z bezpłatnej telefonicznej pomocy, której udzieli ekspert księgowy Santander.
 3. Podpisujesz wniosek poprzez swój Profil Zaufany, a system przesyła go do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Gdy założenie firmy przez bank zakończy się pomyślnie, otrzymujesz informację zwrotną drogą e-mailową oraz przez SMS.

Uwaga!

Wszystkie czynności związane z rejestracją działalności są bezpłatne. Także te realizowane poprzez systemy bankowe. Należy być czujnym, aby nie ponieść finansowych strat np. w wyniku otrzymania fałszywego wezwania do zapłaty. Jakiekolwiek próby wyłudzeń należy niezwłocznie zgłaszać odpowiednim organom administracji publicznej. Wielu przedsiębiorców zostało oszukanych, ponieważ myślało, że zakładanie firmy przez internet jest płatne.

Czy konto firmowe jest konieczne?

Zgodnie z prawem, konto dla firm nie jest obowiązkowe dla osób samozatrudnionych. Mimo tego bardzo się przydaje, ponieważ łączenie finansów generowanych przez przedsiębiorstwo ze środkami prywatnymi, to dość ryzykowna praktyka. Jeśli ktoś bierze pod uwagę zakładanie firmy przez bank i chce tym samym uzyskać darmowe konto, to może być pewien, że zachowa pełniejszą kontrolę nad wydatkami.

Równolegle zaś zmniejszy ryzyko nieprawidłowości – co liczy się, szczególnie gdy np. Urząd Skarbowy zarządzi kontrolę. Dodatkowym plusem jest karta płatnicza i oczywiście wygodna aplikacja mobilna. Jeśli w przyszłości potrzebne będą pożyczki, poważny kredyt, czy np. specjalne dofinansowanie, to warto być klientem znanego i cenionego banku.

Na zakończenie

Dynamicznie postępująca cyfryzacja sprawiła, że zakładanie działalności gospodarczej przez internet stało się niezwykle proste i bardzo bezpieczne. Największe podmioty bankowe, oferując liczne profity, chcą pozyskiwać nowe przedsiębiorstwa jako stałych klientów i jest to w pełni naturalne. Początkujący biznes potrzebuje wsparcia i jeśli może je bez trudu otrzymać od znaczących graczy, to warto z tego skorzystać.

Dla wielu osób rejestracja firmy przez internet będzie okazją, by założyć odrębne konto bankowe i uniknąć na starcie poważnych błędów. Aby uzyskać więcej informacji, wystarczy skontaktować się z bankiem przez telefon lub poprosić doradcę o konsultację online. Wskazówki udzielone przez wykwalifikowany personel bywają w niektórych sytuacjach nieocenione.

About Zaspa24

Zobacz również

Warsztat z Instaxami dla dzieci

Warsztat z Instaxami dla dzieci i/lub dorosłych. Dowiemy się, na czym polega haiku i jak …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *