wtorek , 10 wrzesień 2024

Dzień Kobiet w Gdańsku

Dziś o godz. 18.00 w Ogrodzie Zimowy Europejskiego Centrum Solidarności rozpocznie się kolejna kobieca debata: „Świętujemy! Jak świętujemy? Co świętujemy? Czy jest co świętować?”. Wydarzenie poprowadzi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. Udział w niej wezmą:

  • Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
  • Anna Butrym, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów w Gdańsku
  • Zoe Scheffler-Skupny, przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska
  • Elizaveta Rubakha-Kowzan, współprzewodnicząca Rady Imigrantów i Imigrantek
  • Joanna Cwojdzińska, przedstawicielka Gdańskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych
  • Marcelina Hernik, przedstawicielka Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania

Podczas wydarzenia przedstawicielki różnorodnych społeczności gdańskich porozmawiają o sytuacji kobiet w Gdańsku w roku 2021 oraz o charakterze ich święta w obecnym czasie.

Wydarzenie będzie można oglądać za pośrednictwem strony www.gdansk.pl, na profilu facebookowym Aleksandry Dulkiewicz prezydent Gdańska oraz na Facebooku ECS.

Męski duet zagra na Dzień Kobiet

W poniedziałek, 8 marca, o godzinie 18.00, Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na koncert online pt. ”Kantata Jazzowa”. W duecie wystąpią Ignacy Wiśniewski – fortepian oraz Kamil Dominiak – śpiew. Duet ten specjalizuje się w wykonywaniu utworów musicalowych oraz autorskiej poezji śpiewanej. Muzycy mają na swoim koncie płytę „Kantata Jazzowa” nagraną w 2018 roku z muzyką Ignacego Wiśniewskiego do słów Michała Rusinka, sekretarza Wisławy Szymborskiej. Na ich koncertach można usłyszeć utwory z takich musicali jak: Les Miserables, The Last Five Years, Newsies, Charlie i Fabryka Czekolady, Carousel, Kinky Boots i in. Koncertu będzie można wysłuchać na facebooku organizatora – Projektornia GAK.

Nie-widzialne – wystawa w Stacji Orunia

Od poniedziałku, 8 marca Gdański Archipelag Kultury zaprasza do Galerii Peron na wystawę Nie-widzialne przygotowaną przez cztery artystki, Ewę Skaper, Annę Waligórską, Beatę Ewę Białecką i Małgorzatę Kalinowską. Tytuł wystawy zaczerpnięty został z książki pt. „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” autorstwa Caroline Criado-Perez.
To ważna w literaturze, nie tylko feministycznej, pozycja, w której autorka poprzez liczne badania pokazuje, że otaczający nas świat jest kształtowany według kategorii męskiej jako uniwersalnej, kobiety natomiast uważane są za grupę niszową. Cała gospodarka światowa opiera się na strategiach i rozwiązaniach na podstawie danych ekonomicznych mężczyzn, natomiast kobiecy punkt widzenia i potrzeby kobiet są pomijane w kluczowych aspektach życia, tak więc stają się niewidzialne… Kobiety są niewidzialne również jako konsumentki dóbr, ponieważ wszystkie usługi oraz produkty są projektowane i dostosowywane pod kątem mężczyzn. Caroline Criado-Perez pokazuje również jak marginalizuje się postawy twórcze kobiet i ich dorobek na kartach historii. To dotyczy również historii sztuki.

Na wystawie Nie-widzialne, artystki za pomocą swojej sztuki zmierzają się z historią i statusem współczesnych kobiet w społeczeństwie, uwalniając z niewidzialności ich widzialność. To obrazowanie stanów wewnętrznych, cielesności czy wynikającego z próby pogodzenia wielorakości ról trudu, ale i glorii kobiecości…

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 7 marca o godz. 17.00 w Galerii Peron Stacji Orunia przy ul. Dworcowej 9. Nie ma już dostępnych miejsc, ale planowana jest transmisja online i rozmowy z artystkami, które będą dostępne na facebooku Stacji Orunia. Wystawa potrwa do 30 kwietnia.

Siła kobiet na przykładzie łódzkich włókniarek – webinar ECS

Kilka dni po święcie, ale dalej w bardzo kobiecym temacie odbędzie się webinar dla nauczycielek i nauczycieli organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności. W środę 10 marca uczestnicy spotkania porozmawiają o zapomnianym strajku łódzkich włókniarek, który doprowadził do cofnięcia podwyżek cen żywności, wprowadzonych przez rząd PRL w Grudniu ’70. Tematem rozmowy będzie także, jak włączyć historię strajku włókniarek w program zajęć o edukacji globalnej i edukacji na rzecz praw człowieka. Nie zabraknie także podkreślenia zaangażowania kobiet z całego świata w walkę o prawa człowieka i swobody obywatelskie.

Spotkanie dedykowane dla nauczycieli i nauczycielek odbędzie się w środę, 10 marca, o godzinie 18.00 na platformie ZOOM. Aby otrzymać link do wydarzenia, należy wysłać zgłoszenie na adres: a.piorkowska@ecs.gda.pl. Udział jest bezpłatny. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Piórkowska, kierownik Działu Projektów Edukacyjnych Europejskiego Centrum Solidarności.

 

Źródło: Gdańsk.pl

About Zaspa24

Zobacz również

Zagraj i uzupełnij wyprawkę szkolną w Galerii Zaspa!

Już 7 września w gdańskiej Galerii Zaspa odbędzie się wyjątkowa akcja, podczas której uczniowie będą mieli szansę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement