previous arrow
next arrow
Slider
Fot. media.ergohestia.pl

ERGO ARENĘ czeka rozbudowa

Spółka Hala Gdańsk-Sopot jest kolejnym beneficjentem inicjatywy JESSICA wdrażanej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (RPO). Środki z pożyczki wesprą rozbudowę Hali ERGO ARENA. Hala będzie jeszcze bardziej przyjazna dla widzów i organizatorów imprez.

Umowę na udzielenie pożyczki podpisano we wtorek 25 marca 2014 r. Rozbudowa ERGO ARENY kosztować ma 5 mln zł netto, a 75%  sumy (ok. 3,7 mln zł) pochodzić ma ze środków inicjatywy JESSICA. W ERGO ARENIE planuje się budowę systemu kurtyn przysłaniających w ramach głównej areny, zwiększenie pojemności płyty, budowę systemu napełniania trybun z pierwszego poziomu na poziom trzeci,  wykonanie szatni dla widzów poziomu K3. W ramach inwestycji rozbudowany zostanie także system informacyjny i reklamowo-identyfikacyjny obiektu wraz z rozbudową systemu nagłośnienia. Prace te pozwolą na rozszerzenie dotychczasowej działalności Hali, umożliwiając także organizację kilku imprez jednocześnie.
– Dzięki takim inicjatywom jak JESSICA mamy szansę zrealizować pierwotne plany dotyczące doposażenia i rozbudowy obiektu i tym samym dorównać standardom najnowocześniejszych hal sportowo – widowiskowych w Europie – podkreśla Magdalena Sekuła, Prezes  ERGO ARENY. – Realizacja zaplanowanych inwestycji pozwoli nam stworzyć organizatorom jeszcze lepsze warunki do przeprowadzenia imprez w naszym obiekcie, a widzom zapewnić komfort  i emocje na najwyższym poziomie
– Cieszymy się, że środki inicjatywy JESSICA, wesprą rozbudowę jednego z najnowocześniejszych obiektów sportowo-widowiskowych kraju. Prace, które wykonane zostaną w ramach współfinansowanego przedsięwzięcia to nie tylko stworzenie nowych funkcji dla Hali ERGO ARENA, ale też poprawa komfortu widzów i jakości odbioru widowisk. Jest to doskonały przykład inwestycji wspierającej rozwój obszaru miejskiego, poprawiającej jego atrakcyjność i jednocześnie służącej jego mieszkańcom – powiedział Radosław Stępień, Wiceprezes – Pierwszy Zastępca Prezesa Zarządu BGK.
Oprac. MK

JESSICA (z ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa, której celem jest rewitalizacja miast i realizacja innych projektów miejskich. Jest to instrument zwrotnego finansowania (np. w formie pożyczki), co wyróżnia JESSICA od systemu dotacyjnego.  Po zakończeniu inwestycji beneficjent rozpoczyna spłatę pożyczki, co umożliwia finansowanie z tych środków kolejnych, ważnych dla rozwoju miast projektów. Mechanizm finansowy JESSICA polega na przekazaniu części środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Funduszowi Powierniczemu, a następnie dofinansowaniu z tego źródła Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM). To właśnie do zadań FROM-u należy zarządzanie środkami funduszu i inwestowanie ich bezpośrednio w projekty miejskie, poprzez zwrotne instrumenty finansowe, np. pożyczki – udzielane na preferencyjnych warunkach.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach Inicjatywy JESSICA pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM) w województwach: pomorskim, wielkopolskim oraz w mazowieckim. Działając jako FROM, Bank oferuje preferencyjne pożyczki inwestorom realizującym projekty miejskie. Zgodnie z założeniami Inicjatywy JESSICA, finansowane projekty mają łączyć w swej istocie aspekt komercyjny (umożliwiający spłatę pożyczki) z elementami społecznymi, pożądanymi z punktu widzenia lokalnej społeczności (np. realizacja inwestycji pozwoli zapobiec degradacji danego obszaru).

Inicjatywa JESSICA w woj. pomorskim
BGK jako FROM wdraża inicjatywę JESSICA na Pomorzu, w miastach na prawach powiatu (w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Sopocie) we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza S.A.  Bank zarządza w tym regionie kwotą ok. 168 mln zł, która stanowi ponad 70% wszystkich środków przeznaczonych przez Zarząd Województwa Pomorskiego na realizację tej Inicjatywy w województwie pomorskim. Celem Inicjatywy JESSICA jest finansowe wsparcie inwestycji miejskich, poprzez udzielanie preferencyjnych pożyczek (z oprocentowaniem nawet na poziomie 0,85% w skali roku, z maksymalnym okresem spłaty do 20 lat, karencją w spłacie kapitału do 12 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu oraz bez jakichkolwiek opłat i prowizji z tytułu udzielenia i obsługi pożyczki). Wartość przyznanych dotychczas przez BGK pożyczek wynosi ok. 166 mln zł, a wartość złożonych wniosków o pożyczkę kilkukrotnie przewyższa poziom powierzonej Bankowi alokacji środków. Wśród sfinansowanych, w miastach na prawach powiatu woj. pomorskiego, inwestycji są m.in.: rewitalizacja Dworca PKP w Sopocie, utworzenie Muzeum Emigracji w Gdyni, zagospodarowanie powierzchni handlowo-usługowych na stadionie PGE Arena Gdańsk, rewitalizacja zabytkowego pałacu w Gdańsku.

Źródło: gdansk.pl

About Marcin

Zobacz również

Warsztat z Instaxami dla dzieci

Warsztat z Instaxami dla dzieci i/lub dorosłych. Dowiemy się, na czym polega haiku i jak …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *