niedziela , 11 Kwiecień 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Europejski Dzień bez Samochodu

W Europejski Dzień bez Samochodu kierowcy przez cały dzień mogą za darmo korzystać z komunikacji miejskiej w Trójmieście i 14 gminach metropolii oraz z pociągów kursujących na terenie województwa pomorskiego – na podstawie dowodu rejestracyjnego właściciela pojazdu osobowego. Przy okazji tego wyjątkowego dnia Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował związany z tematem zestaw wykresów.

Oferta dotyczy wszystkich właścicieli i współwłaścicieli samochodów osobowych, ponieważ dzień darmowych przejazdów komunikacją publiczną organizowany jest, by starać się przekonać ich do rezygnacji (chociaż czasami) z poruszania się po mieście za pomocą własnych “czterech kółek”. Uwaga! Oprócz dowodu rejestracyjnego trzeba mieć przy sobie także dowód tożsamości.

W tym roku kierowcy podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu mogą korzystać z przejazdów komunikacją miejską i pociągami na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Oznacza to, że właściciele samochodów będą mogli za darmo jeździć trolejbusami, tramwajami i autobusami w metropolii trójmiejskiej oraz 14 gminach.

  • liniami autobusowymi i tramwajowymi organizowanymi przez ZTM w Gdańsku;
  • liniami autobusowymi i trolejbusowymi organizowanymi przez ZKM w Gdyni;
  • liniami autobusowymi organizowanymi przez MZK Wejherowo;
  • Bezpłatne przejazdy koleją będą możliwe wszystkimi pociągami regionalnymi Polregio oraz Szybkiej Kolei Miejskiej (także PKM). Oferta będzie obowiązywać na terenie całego województwa pomorskiego, tj. pomiędzy stacjami: Sycewice, Słosinko, Czarne, Bukowo Człuchowskie, Smętowo, Prabuty i Stare Pole.

Z danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku, zebranych w porównawcze infografiki, z jednej strony wynika, że w Polsce (dane tylko w skali kraju!) ubywa gospodarstw domowych, w których są rowery, samochodów osobowych zaś przybywa, przy czym wzrost liczby gospodarstw, w których jest własne auto jest dynamiczniejszy, niż tych, w których ubywa jednośladów.

Źródło:Gdańsk.pl

Zobacz również

Gdańskie zoo. Na świat przyszła samica wielbłąda dwugarbnego – można ją już zobaczyć

Początek roku w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym to czas kolejnych przychówków. W marcu br. na świat …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *