piątek , 24 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Europejski Dzień bez Samochodu

W Europejski Dzień bez Samochodu kierowcy przez cały dzień mogą za darmo korzystać z komunikacji miejskiej w Trójmieście i 14 gminach metropolii oraz z pociągów kursujących na terenie województwa pomorskiego – na podstawie dowodu rejestracyjnego właściciela pojazdu osobowego. Przy okazji tego wyjątkowego dnia Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował związany z tematem zestaw wykresów.

Oferta dotyczy wszystkich właścicieli i współwłaścicieli samochodów osobowych, ponieważ dzień darmowych przejazdów komunikacją publiczną organizowany jest, by starać się przekonać ich do rezygnacji (chociaż czasami) z poruszania się po mieście za pomocą własnych “czterech kółek”. Uwaga! Oprócz dowodu rejestracyjnego trzeba mieć przy sobie także dowód tożsamości.

W tym roku kierowcy podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu mogą korzystać z przejazdów komunikacją miejską i pociągami na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Oznacza to, że właściciele samochodów będą mogli za darmo jeździć trolejbusami, tramwajami i autobusami w metropolii trójmiejskiej oraz 14 gminach.

  • liniami autobusowymi i tramwajowymi organizowanymi przez ZTM w Gdańsku;
  • liniami autobusowymi i trolejbusowymi organizowanymi przez ZKM w Gdyni;
  • liniami autobusowymi organizowanymi przez MZK Wejherowo;
  • Bezpłatne przejazdy koleją będą możliwe wszystkimi pociągami regionalnymi Polregio oraz Szybkiej Kolei Miejskiej (także PKM). Oferta będzie obowiązywać na terenie całego województwa pomorskiego, tj. pomiędzy stacjami: Sycewice, Słosinko, Czarne, Bukowo Człuchowskie, Smętowo, Prabuty i Stare Pole.

Z danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku, zebranych w porównawcze infografiki, z jednej strony wynika, że w Polsce (dane tylko w skali kraju!) ubywa gospodarstw domowych, w których są rowery, samochodów osobowych zaś przybywa, przy czym wzrost liczby gospodarstw, w których jest własne auto jest dynamiczniejszy, niż tych, w których ubywa jednośladów.

Źródło:Gdańsk.pl

Zobacz również

Zaspa Rozstaje. Roboczy spacer po dzielnicy prezydent Gdańska w towarzystwie miejskich i dzielnicowych radnych

O planach wobec betonowej kładki nad al. Rzeczypospolitej, o przyszłości zielonego terenu pomiędzy ulicami Burzyńskiego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *